Za varhaníka na dva roky zaskočí restaurátoři

Za varhaníka na dva roky zaskočí restaurátoři
Foto: pri  /  Varhaník - Jakub Macek je velehradským varhaníkem už 19 let, jeho nástroj však dva roky nevydá ani tón.
Velehrad Zprávy 11 / 08 / 2010

Varhany ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje po dva roky nevydají ani hlásku. Skvostný nástroj si totiž vezmou do parády restaurátoři. Jeho oprava je součástí restaurátorských prací v hlavní lodi. Až se znovu chrámem rozezní, vydrží další desítky let.
„Varhany restaurování potřebují jako sůl, hlavně elektronika je už za hranicí životnosti. A navíc spousta píšťal je různě ohnutých a poničených od padajících úlomků klenby,“ říká Jakub Macek, velehradský varhaník a učitel hudby na klávesové nástroje Základní umělecké školy v Uherském Hradišti.
Varhany v bazilice mají 5 521 píšťal, tři manuály a zvonkohru, po sv. Mořici v Olomouci jsou druhé největší na Moravě. V roce 1963 je postavila firma z Krnova, od té doby neprošly žádnou větší opravou. „Až se všechno vyčistí, vypulíruje a dřevo opatří nátěrem proti červotočům, bazilika získá koncertní nástroj evropské úrovně, který vydrží možná i dalších sto let,“ je přesvědčený Macek, který je velehradským varhaníkem už devatenáctým rokem.
Do jednoho z nejvýznamnějších poutních míst v Česku zamířil už během studia na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži. „Už předtím jsem ale hrával v několika kostelech. Když jsem pak dostal nabídku z Velehradu, varhany mě okouzlily natolik, že jsem tady zapustil kořeny,“ vzpomíná osmatřicetiletý varhaník. O historický nástroj se stará s láskou. I proto se těší, až se znova rozezní. „Nová elektronika zajistí zvýšení počtu kombinací barev tónů ze čtyř na tisíc. Zvukové změny si navíc bude možné předem uložit a vyvolat stiskem jednoho tlačítka. Věřící možná změnu nepoznají, ale varhaník je s nástrojem jedno tělo. Hned první tóny budou mít zvláštní nádech,“ říká Macek, který obstarává hudební doprovod při mších, svatbách, pohřbech a jiných příležitostech v bazilice. Hrát na varhany je jeho povolání.

TOPlist