Záchrana Hlucké tvrze se prodražuje, skrývá nejedno překvapení

Záchrana Hlucké tvrze se prodražuje, skrývá nejedno překvapení
Foto: Město Hluk  /  Oprava starobylé Hlucké tvrze se podle starosty odhadem navýšila už o deset milionů korun.
Hluk Zprávy 12 / 12 / 2022

Záchrana starobylé hlucké tvrze přináší spoustu překvapení. Když se stavaři pustili do díla, projektant se nestačí divit. Více než 700 let stará kulturní památka totiž ukrývá nejeden „poklad“. Už dnes je jasné, že rekonstrukce dominanty Hluku a centra společenského i kulturního života spolkne více než vysoutěžených 62,5 milionu korun.

„Stavební práce pokračují podle harmonogramu, ale pořád se objevují nové a nové překážky, které je třeba odstranit. V místnosti správce jsou třeba povolené klenby, které jsou navíc z kotovice, takže je musíme sanovat, do ochozu na nádvoří tvrze zatéká a to je jen zlomek věcí,“ informoval David Hájek, starosta Hluku, podle kterého se už cena zvedla zhruba o 10 milionů korun. „Bourací práce přitom ještě neskončily, jsme ve dvou třetinách. Snad už nic zásadního nepřijde,“ přeje si starosta.

Stavaři v týdnu narazili dokonce na „tajnou chodbu“ pod základy tvrze. Aspoň si to původně mysleli. Jenže po návštěvě archeologů ze Slováckého muzea se ukázalo, že s největší pravděpodobností jde o odvodňovací nebo přívodní kanál ke studni, která je na nádvoří. „I tak je zajímavé vidět důmyslnou práci našich předků, starou několik stovek let,“ poznamenal Hájek.

Kulturní památka z roku 1303 už léta vysílala S.O.S., prochází tak totální rekonstrukcí. Topení, rozvody elektriky, vody, plynu, ale i kanalizace už byly v havarijním stavu. Proměny se dočká rovněž nádvoří, kde letitou dlažbu nahradí nový přírodní kámen, a prostranství od ulice Okluková. Projekt počítá s bezbariérovým přístupem, který zajistí výtah. „Když už jsme se pustili do díla, uděláme rekonstrukci pořádně, do posledního detailu, aby vydržela minimálně dalších sedmdesát let bez zásahu. Vícepráce se dělají paralelně, takže termín dokončení snad není ohrožený, jen sáhneme hlouběji do kapsy,“ dodal starosta Hluku.

I když město získalo dvojí dotaci, 20 milionů z ministerstva pro místní rozvoj a 5 milionů z ministerstva životního prostředí, sáhne po úvěru. „V letošním rozpočtu je deponovaných 25 milionů, zbytek určitě pokryjeme z úvěru,“ upřesnil model financování Hájek s tím, že dělníci památku opustí nejspíš na podzim příštího roku.

Tagy článku

TOPlist