Zachránil kapličku, jen ornamenty maloval 25 hodin

Zachránil kapličku, jen ornamenty maloval 25 hodin
Foto: Pavel Škrášek  /  Řemeslník Pavel Škrášek vlastníma rukama a na vlastní náklady zachránil kapličku sv. Anny v Míkovicích.
Uherské Hradiště Zprávy 08 / 10 / 2022

Kaplička svaté Anny v Míkovicích je zase jako obrázek! Ostudného kabátu ji po letech chátrání zbavil místní živnostník Pavel Škrášek, který ji na vlastní náklady opravil a zachránil pro další generace. Kaplička totiž nepatří církvi ani městu, odjakživa se o ni stará rodina, bydlící v její blízkosti.

„Její stav už byl opravdu ostudný, spousta lidí ani netušila, že kapličku máme. Vlastníci pozemku se o ni nestarají a Božena Tvrdoňová, která ji z vlastních prostředků celou dobu udržuje, na opravu neměla peníze, proto jsem ji dal vlastnoručně dohromady. Snad se výsledek líbí,“ věří Škrášek, který se k opravě dostal tak trošku náhodou.

Asi před rokem dělal u zákaznice v obývacím pokoji italskou dekorační omítku, shodou okolností šlo o vnučku paní Tvrdoňové. „Když mě požádala, jestli bych kapličku vevnitř nevymaloval na bílo, plácli jsme si s tím, že až pojedu kolem s barvou, tak se zastavím. Viděl jsem to tak na hodinku práce,“ zavzpomínal. Jenže realita byla diametrálně odlišná.

Omítky totiž byly ve špatném stavu. Když začal škrábat starou malbu, místy odhalil až cihlu… I tak ale slib neporušil a opravil vnitřní omítky i se stropem. Tím ale neskončil, postupně si vzal ještě do parády příšernou podlahu a omšelý oltář. „U podlahy jsem vsadil na imitaci mramoru a společně s oltářem, na který jsem použil jednu ze starých desek obětního oltáře z míkovického kostela se zlatým nápisem JHS, jsem ještě obložil parapet u okna,“ prozradil řemeslník, kterého jen zamrzelo, že nedokázal zachovat původní ornamenty. „Šlo to bohužel dolů i s omítkou, něco jsem aspoň vyfotil,“ podotkl.

Když vyšel před kapličku, věděl, že ještě nemá hotovo. Z venku to byl totiž smutný pohled. „A tak jsem udělal ještě venkovní omítku, která už překvapivě byla vyztužená perlinkou, a zrekonstruoval střechu. Shodil jsem starou krytinu, položil novou fólii, střešní latě, postaral se o oplechování a vše vyšperkoval bobrovkou,“ usmívá se spokojený Škrášek, který ještě natřel křížek, obnovil písmo a letopočet.

Třešničkou na dortu byly míkovické ornamenty, jejichž návrh podle archivní fotografie vytvořila Martina Borýsková z Hluku. „Když jsme to na místě doladili, načrtla mi je tužkou na stěny a pět hodin strávila malováním. Ale pak už jsem dostal jen pár rad a čísla odstínů, takže jsem nakoupil štětečky a pustil se do práce. Ornamenty jsem nakonec tvořil 25 hodin,“ svěřil se Škrášek, který za renovaci kapličky zaplatil bezmála 100 tisíc korun. „Cítil jsem to jako poslání, jsme moc rád, že lidé si konečně všímají, že máme v Míkovicích kapličku. Svatá Anna je matka Panny Marie, je patronkou všech matek, manželství, šťastných porodů, mlynářů a dobré výchovy… Tak svatá Anno, oroduj za nás.“

Tagy článku

TOPlist