Zachránili domácí oltář z 19. století, skončil v muzeu
Foto: Josef Jančář / O restaurování oltáře se postarali Jakub Kliment z Pitína a Šimon Saňák ze Slavičína.
Unikátní domácí oltář zachránili v Šumicích. Ukrýval se v jednom z neobydlených stavení, jeho restaurování a přestěhování do místního muzea v Hasoňově chalupě však provázely nemalé komplikace. Když se obec pustila do demontáže, proměnil se v hromadu fragmentů, které dva roky ležely na půdě… Ale nakonec všechno dobře dopadlo.
Obřadní místo zazdívané v 19. století přímo do domů na Slovácku sloužilo nemocným nebo špatně pohyblivým lidem jako náhrada kostela. Jeden z nich v Šumicích ukrýval umělecký skvost. „Je to opravdu moc pěkný domác oltářík, s takovou podobou jsem se ještě nesetkal. Asi je to vskutku spontánně vzniklý a půvabný doklad lidové zbožnosti konce 19. století, vyhotovený podle historizujících stylových postupů svébytnou originální technologií. Jde o důkaz řemeslné zručnosti a vynalézavosti dřívějších generací občanů Šumic,“ komentoval dílo Pavel Konečný, kunsthistorik z Olomouce.
Obec se tak s požehnáním majitele domu, kterého myšlenka záchrany oltáře nadchla, pustila do demontáže. „Oltář byl ve zdi z pálených cihel, římsy a oblouky z malty autor přikotvil železnými hřeby. I když zaměstnanci úřadu dělali maximum, nebylo snadné jednotlivé prvky sejmout a nepoškodit,“ uvedl Josef Jančář, bývalý starosta a dnes zastupitel Šumic. Oltář se tak „rozsypal“ na fragmenty, které skončily v bednách. Na původním místě zůstala jen římsa. „Výsledek naší snahy by zklamáním. Obávali jsme se, jestli to někdy dá někdy dohromady,“ přiznal Jančář.
Když už ztrácel naději, seznámil se začátkem roku se sochaři a uměleckými restaurátory Jakubem Klimentem z Pitína a Šimonem Saňákem ze Slavičína, kteří oltář zrestaurovali. „Použitím barev jsme se přiblížili původní malbě, oltář býval totiž často přemalováván, jak se v domě střídali malíři pokojů. O jeho historii bohužel majitelé domu nic neví, byl tam odjakživa,“ poznamenal Jančář.
Oltář je nově ozdobou Hasoňovy chalupy, je v pokoji se „svatým koutem“. Majitel jej totiž, včetně sošek, daroval obci. „V Šumicích se zasloužili o zachování pozoruhodného sakrálního artefaktu, dokladu lidové zbožnosti a kvalitní uměleckořemeslné práce, který se jistě stane ozdobou muzea,“ je přesvědčený kunsthistorik Konečný.