Žáci vyrazili na zkušenou za Dunaj

Žáci vyrazili na zkušenou za Dunaj
Foto: fab  /  Studenti se svými hostiteli u jižních sousedů.
Uherský Brod Zprávy 15 / 10 / 2009

Zahraniční jazykové pobyty jsou jen jedním z mnoha projektů, které na škole realizují

Uherskobrodská základní škola z Mariánského náměstí se letos směle pustila do řady nových projektů. Pokračuje však i v těch úspěšných. Jedním z nich je i partnerská spolupráce s jinými školami v Evropě a s tím spojená možnost výměnných pobytů. Jednoho takového se nedávno školáci zúčastnili. „Naše škola dlouhodobě spolupracuje s Hauptschule Grafenegg v Dolním Rakousku. Výměnné pobyty dětí jsme zorganizovali letos již potřetí,“ uvedla vedoucí projektu Jana Nožičková.
Na návštěvu partnerské školy se začátkem října vypravila skupinka dvanácti žáků. Na místě je mimo jiné přivítal i starosta rakouského městečka.
Jakmile si studenti vybalili u hostitelských rodin, mohli se soustředit na náročný program. Vždyť přijeli i proto, aby poznali co nejvíc z místních tradic, historie či kultury.
„Vydali jsme se na prohlídku Dolnorakouské zemské výstavy ve městě Raabs, které spolu s dalším rakouským městem Horn a naším městem Telč uspořádalo společnou akci k dvacátému výročí pádu železné opony,“ prozradila jednu z akcí Nožičková. Výprava školáků poslouchala poutavé vyprávění o životě na hranicích, tehdejší ideologii či symbolech.
Po mrazivých příbězích se školáci pod vedením zkušeného instruktora odreagovali u lekce golfu. Život nejsou jen radosti, a tak školáci museli i do lavic.
„Den děti zahájily ve škole tradičními hodinami němčiny a češtiny. Jejím základům se totiž místní žáci v rámci nepovinného předmětu učí,“ upozornila Nožičková. Kromě dalších zajímavých výletů do Wachau, Kremže či ke zřícenině hradu Dürnstein se zúčastnili ještě lekce žurnalistiky.
„V místní redakci novin s názvem NÖN jsme nahlédli i do novinářské práce. Ve sportovním úseku tu totiž pracuje pan učitel Berthold Bauer, který nám se svojí kolegyní ukázal, jak vznikají noviny,“ prozradila ještě Nožičková. Studenti tak na vlastní kůži zjistili, že znalost jazyka jim otvírá dveře nejen k poznání mnoha nových lidí či míst, ale také ke spoustě zážitků.
„V dnešním moderním světě se stává naprostou samozřejmostí, že mladí lidé mluví anglicky a zvládnou základy dalšího cizího jazyka. Věříme, že rodiče děti v tomto úsilí podpoří a povzbudí. Nenechme se odradit tím, že jazykové výsledky uvidíme až po několika letech pilného učení,“ vzkazuje nejen svým žákům Nožičková.    
Na škole však mimo jazykové pobyty zkoušejí i další novinky.
„Letos se například jedná o zkušební působení školního psychologa přímo na půdě školy. Do tohoto programu je zapojeno jen několik škol,“ prozradila pedagožka Jitka Hudečková. Druhým zajímavým počinem je projekt jazykové asistentky.
„Díky němu působí letos na naší škole studentka Sabina Pisarska z Polska při výuce německého jazyka a dalších předmětů,“ dodala Hudečková.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace