Zahradu lišky Bystroušky otevřel prasynovec malíře Lolka
Foto: sal
Zahrada Domu dětí a mládeže v Uherském Hradišti se během letních prázdnin proměnila v naučnou zahradu lišky Bystroušky. Připomíná významného hradišťského malíře Stanislava Lolka, duchovního otce vychytralé lišky. U jejího zpřístupnění veřejnosti byl i malířův prasynovec Ctirad Lolek.
Jsem na prastrýce pyšný, zanechal dětem a mládeži velký dům, který jim slouží jako útočiště už dlouhých osmdesát let, svěřil se osmašedesátiletý prasynovec Stanislava Lolka, který zahradu otevřel symbolickým zavěšením škvořího domečku z květináče a hrstky sena do hmyzího hotelu.
Autorkou projektu Živá zahrada je Lenka Pavelčíková, vedoucí Přírodovědného centra Trnka při DDM v Uh. Hradišti. Jelikož dům dětí a mládeže sídlí ve vile, kterou Stanislav Lolek po smrti odkázal dětem, naučnou zahradu jsme pojmenovali po lišce Bystroušce, kterou vymyslel. Na podkladě jeho vyprávění a ilustrací Rudolf Těsnohlídek napsal stejnojmennou knihu, vysvětlila Pavelčíková. Na zahradě tak během dvou letních měsíců vyrostl centrální prvek - bylinková spirála a za pomoci veřejnosti jezírko, broukoviště, záhony s trvalkami, kompostér, suchá zídka, budky pro ptáky, netopýry, čmeláky, hmyzí hotel, úkryt pro ježky a informační cedule. V zájmových kroužcích děti ještě vyrobí keramická pítka pro ptáky, krmítka nebo cedulky k trvalkám, doplnila Pavelčíková.
Zahrada se stane svědkem výukových programů i akcí pro veřejnost. V provozní době DDM zůstane volně přístupná veřejnosti.