Zakažte mokré trhy v Číně, je to zdroj nákazy! Pomůže nová petice?

Zakažte mokré trhy v Číně, je to zdroj nákazy! Pomůže nová petice?
Foto: ilustr. web
Staré Město Zprávy 08 / 04 / 2020

Už skoro dva tisíce lidí podepsaly petici proti mokrým trhům v Číně, které jsou rodištěm koronaviru, ale v minulosti třeba i viru SARS! Za petiční akcí stojí europoslanec Tomáš Zdechovský a Josef Bazala, starosta Starého Města, podle kterého se na čínských mokrých trzích nedodržují základní pravidla hygieny.
„Trhy sice mají svou tradici, ale za dobu jejich existence se diametrálně zvýšil cestovní ruch a Čína je navíc největší výrobce světa. Vyváží zboží do všech koutů světa i průmyslových oblastí. Už to není jako před padesáti lety,“ zdůraznil Bazala, člen petičního výboru. Petice se však zrodila v hlavě europoslance Zdechovského, který následně hledal spřízněnou duši na úrovni samosprávy. „Jsem zásadním odpůrcem petic, nemám důvod se nějak zviditelňovat. Ale mokré trhy vnímám jako celosvětový problém, týká se každého z nás, čehož je ostatně současná pandemie důkazem. Jsem připravený apelovat na starosty, abychom si uvědomili, že nákaza pochází z Číny, a vytvořili tlak na vládu České republiky,“ doplnil Bazala.
Mokré trhy podle signatářů petice fungují v otřesných podmínkách, SARS i SARS-Cov-2, způsobující onemocnění COVID-19, jsou koronaviry, které se zrodily právě z nich… „Do kontaktu tam přicházejí divoká zvířata, která by se ve volné přírodě společně a navíc i s člověkem těžko setkala. Na trzích navíc panují otřesné hygienické podmínky, krev zvířat, exkrementy a další jiné výměšky jsou podhoubím pro přenos nemocí na člověka,“ píše se v petici, která je určená vládě České republiky. „Chceme, aby apelovala na vládu Čínské lidové republiky k omezení, nejlépe zrušení trhů,“ vysvětlil Bazala.
Čína podle něj přijímá opatření jen po vypuknutí epidemie, jakmile odezní, vše se vrátí do starých kolejí. „Trhy se zvířaty jsou součástí tamní kultury, obchod s exotickými a ohroženými druhy je navíc byznys, zvířata se používají jako různá zázračná léčiva nebo afrodiziaka. Čína musí mokré trhy zavřít, omezit obchod se zvířaty a dodržovat bezpečnostní i hygienická kritéria, jinak hrozí, že z nich vyjde další epidemie či světová pandemie. V době, kdy jsou lidské organismy a zdravotnictví oslabeny, by další nákaza znamenala pro lidstvo katastrofu,“ zdůraznil autor petice, kterou zatím podepsalo 1 760 lidí, včetně 25 z Uherskohradišťska. „Lidé aktuálně mají jiné starosti, ale je třeba na problém poukázat. Osobně se třeba podivuji nad tím, že nevyužijeme českých firem, které zásobují celý svět, zatímco k nám dovážíme skoro všechno z Číny,“ kroutí hlavou Josef Bazala, starosta Starého Města.

TOPlist