Zákon je namířený i proti farmářům
Foto: sal
Jedním z mnoha negativních důsledků zavedení plošné povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) se podle Asociace farmářských tržišť ČR stane i omezení nabídky regionálních potravin a zemědělských výrobků od nejmenších pěstitelů a chovatelů na farmářských trzích a jarmarcích.
Pro drtivou většinu malých pěstitelů a nejmenších výrobců potravin představují farmářské trhy jediné odbytové místo, kde prodají svou produkci nebo sezónní přebytky, a zboží nabízejí jen několik týdnů nebo měsíců v roce. Jen těžko si kvůli tomu pořídí potřebné technologie a software, protože náklady na ně budou vyšší, než je nepatrný a sezónní zisk z prodeje jejich produktů, tvrdí Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť (AFT).
O možnost nákupu jedinečných, tradičních a čerstvých lokálních potravin tak zřejmě přijdou i obyvatelé Slovácka. Hlavně v Uherském Hradišti si přitom farmářské trhy získaly velkou oblibu. Výrazně se tak omezí možnost propagace typických českých a moravských potravin. Farmářské trhy navíc představují jediné místo, kde bylo možné nákupem podpořit přímo výrobce, zdůraznil Sedláček. Povinnost EET považuje za nástroj vedoucí k omezení rozvoje venkova a odbytu českých a moravských potravin od malovýrobců, což je podle něj v přímém rozporu s politickými cíli, o kterých mluví vládní garnitura.