Zákon porušují všichni, trest má jen někdo

Zákon porušují všichni, trest má jen někdo
Uherský Brod Zprávy 02 / 09 / 2010

Města mají potíže s parkováním a Uherský Brod není výjimkou. Poblíž centra jsou lokality, kde by se podle platné vyhlášky stát nemělo, přesto se to právě tady kvůli nedostatku odstavných ploch toleruje. Typickým příkladem je ulice Hradišťská a její křížení s Komenského ulicí. Kvůli její šířce by se v ní vůbec nemělo parkovat. Dlouhá řada odstavených aut je tady ovšem na denním pořádku. Když pak jedno auto z řady dostane botičku či pokutu, řidiči se vztekají a upozorňují na okolní vozy.
„Nerozumím tomu. Všude tu stojí auta, ale botičku jsme dostali jen my. Mám si to snad vyložit tak, že je to tím, že máme brněnskou značku?“ zlobila se paní Eva z Brněnska. A její pocity zná více řidičů.
„Také stávám na těchto ulicích a také se vždy divím, podle jakého klíče se auta pokutují, když vyhlášku porušují naprosto všichni. Pokud tu město stání toleruje, ale v některých místech to tolerovat nechce, tak ať to nějak vyznačí, třeba žlutou čárou. Vždyť tak by se už nikdo vztekat nemohl,“ myslí si i Jan Gebauer z Uh. Brodu. Část oslovených řidičů však tuší, proč jsou pokutovaní jen někteří.
„Slyšel jsem, že se tu stání obecně toleruje, ale že občas si někdo stoupne tak, že naštve projíždějící řidiče autobusu, kteří pak zavolají policii. Ta pak samozřejmě musí konat. Druhou věcí je, že jsme na malém městě a pokutovat cizí registrační značku je tak pro místní strážníky méně konfliktní. Když přijedu jinam, je to podobné,“ popsal svoji zkušenost jeden z řidičů.
„Tady v té úzké ulicí jezdí autobus? Tak potom o důvod víc, proč vyznačit, že se tu stát nesmí. Pak to vypadá, že si policisté vybírají, koho pokutují a koho ne,“ dodala i paní Eva. Proti lepšímu označení zákazu by nebyli ani místní strážníci.
„Jakékoliv zlepšení informovanosti účastníků silničního provozu nám velmi pomáhá při řešení různých konfliktních situací. Setkávám se však s názorem, že zvýraznění některých povinností účastníků silničního provozu je duplicita obecně platných právních úprav, které toto značení nevyžadují, a nedodržování těchto úprav je věcí neznalosti řidičů,“ uvedl Libor Kubiš, velitel uherskobrodských strážníků. Tento názor zřejmě razí uherskobrodský odbor dopravy, protože právě tak tuto situaci hodnotí.
„Není povinností odboru dopravy zvýrazňovat již jednou platné normy. Řidiči mají vědět, kde mohou podle vyhlášky stát a kde ne. Pokud policie někde stání toleruje, je to její věc,“ uvedl Jaroslav Prchlík, vedoucí brodského odboru dopravy. Když tedy není možné nabarvit alespoň hranice křižovatek na žluto, spirála hádek a pocitů křivdy se bude točit dál. Poměrně častým jevem se stalo totiž i to, že jednou pokutovaní řidiči se cítí ukřivdění a volají pak strážníky ke každému špatně zaparkovanému autu. A tolerance, netolerance, na oznámení musejí strážníci reagovat.

autor: LUKÁŠ FABIÁN
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace