Žaloba o pozemky zakonzervuje náves

Žaloba o pozemky zakonzervuje náves
Foto: ilustr.
Topolná Zprávy 03 / 10 / 2012

Nekonečný příběh o návsi v Topolné píše další kapitolu, která její osud výrazně komplikuje. Stavební práce na proměně centra obce ze 60. let minulého století jsou u konce, aspoň zatím. A možná i na několik let. Občané, kteří proti rekonstrukci protestovali peticí, totiž vytáhli z rukávu trumfové eso. Podali žalobu na určení vlastnictví několika pozemků na návsi...
„Už to prostě nechápu, pět lidí zkrátka dělá všechno možné i nemožné, aby rekonstrukci zabránili. A přitom je jasné, že většina lidí na novou moderní náves už léta čeká,“ kroutí hlavou Hana Marášková, starostka Topolné.
Rekonstrukce zvedá adrenalin v obci už několik měsíců. Když už se zdálo, že osmileté snažení zastupitelů je u konce, hrstka obyvatel, žijících na návsi, přišla s peticí. Podepsalo ji dvacet lidí. „Jelikož jsou účastníky stavebního řízení, nic nenaděláme,“ krčí rameny Marášková. Autoři petice nesouhlasili s dopravním napojením a stěhováním památníku obětem I. a II. světové války. Když jejich argumenty smetl podle starostky stavební úřad ze stolu, vyrukovali se žalobou na určení vlastnictví pozemků... „Náš dům stojí na návsi více než sto let, od nepaměti žijeme v tom, že pozemky před ním nám patří. Geodet se sice oháněl mapou z osmdesátých let, kde jsou zakresleny pozemky jako obecní, jenže obecní úřad žádnou kupní smlouvu ani doklad o jejich nabytí nemá,“ nechala se slyšet Hana Samohýlová, jedna ze signatářek protestní petice. „Když si myslí, že jim pozemky patří, musí jejich vlastnictví doložit,“ reagovala starostka Topolné. „Z dobových fotografií ze šedesátých let je zřejmé, že pod jejich okny vedl vydupaný chodník. Pozemky jsou navíc zasíťované a jsou v katastrální mapě jako obecní,“ dodává Marášková.
Kde je pravda, rozhodne až soud. Každopádně pro obec to znamená, že musí celou stavbu zakonzervovat. „Soudní spor může trvat i roky, ale neexistují páky jak se bránit,“ posteskla si Marášková. Světlo světa přitom spatřila i petice, která proměnu návsi podporuje a pod níž se objevilo 200 podpisů. Ale žaloba je pádnější argument.
Náves v Topolné se tak proměnila jen zčásti, obecní úřad má bezbariérový vstup, popelnice skončily za prodejnou Jednoty a nový je chodník i cesta od Jednoty nad hasičskou zbrojnici. „Ke kostelu jsme ještě přesunuli památník válečných obětí, kde se zvýrazní jeho pietní význam,“ doplnila starostka. Obec tak zatím proinvestovala bezmála dva miliony, kdy v návsi „utopí“ zbylých 6,7 milionu korun, je momentálně ve hvězdách. Soudní řízení o určení vlastnictví pozemků je teprve v plenkách...

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace