Záložáci pomáhají nemocné dívce k elektrickému vozíku

Záložáci pomáhají nemocné dívce k elektrickému vozíku
Foto: Facebook  /  Gabriela Křivánková potřebuje nový elektrický vozík.
Uherské Hradiště Zprávy 01 / 07 / 2020

Šestnáctiletá Gabriela Křivánková ze Šumic odmala bojuje s vážným onemocněním, které ji upoutalo na invalidní vozík. Už z něj ale vyrostla a potřebuje nový, elektrický. Jeho pořízení však nestojí deset korun. Vojáci z aktivních záloh 74. mechanizovaného praporu Bučovice proto iniciovali založení sbírky.

„Když jsme se dozvěděli o příběhu Gabči, zasáhlo nás to. Mezi bučovickými záložáky je několik lidí ze Slovácka, takže jsme si řekli, že když můžeme, uděláme něco, aby ta holka měla šťastnější život,“ shodují se záložáci Petr Ševčík, Petr Suchánek a Miroslav Hrušák.

Deváťačka Gábina je od útlého věku nemocná, její tělo kvůli vážnému mitochondriálnímu onemocnění nefunguje, jak by mělo. „Jsem často unavená a musím mít pravidelný režim, hodně odpočívat. A k tomu absolvuju soustavné domácí i odborné rehabilitace,“ svěřila se Gabriela, která ještě do roku 2014 zvládla přejít krátké vzdálenosti, třeba do lavice ve škole. Jenže pak přišel pád, po kterém už se na nohy nepostaví.

Šestnáctiletá školačka jezdí na obyčejném invalidním vozíku, za kterého už ale vyrostla. „Vozík je tak pro ni i celou rodinu spíše břemenem. Jejím snem je proto vozík s přídavným pohonem, který by její život značně ulehčil,“ říká Ševčík. „Elektrický vozík mi umožní větší samostatnost. V září navíc nastupuju na střední odborné učiliště a bylo by super více pomoct paní asistentce, mamce a taťkovi, třeba na společných výletech, kdy mě zatím musí pořád tlačit,“ přeje si nemocná dívka.

Občanské sdružení Independent z Uherského Hradiště založilo transparentní účet č. 233343266/0600, na který je možné posílat peníze pro Gábinu až do konce července. Sbírka je organizována i pro účely Vojenského fondu solidarity, na účtu je nyní 114 240 korun. „Každému, kdo pošle jakékoliv peníze na vozík, patří obrovské poděkování. Gabči umožní snazší pohyb třeba do školy nebo na rehabilitace a uleví i celé rodině,“ zdůraznili vojáci, kteří rovněž sáhli do peněženek. Více informací na facebookovém profilu Sbírka Gabča.

Tagy článku

TOPlist