Zámek obsadí dělníci, bývalý sál s kaplí promění v kulturně-kreativní centrum
Foto: Město Uherský Ostroh / Zámek je po staletí dominantou města Uherský Ostroh.
Staletí osiřelé „komnaty“ zámku v Uherském Ostrohu ožijí! Radnice totiž dosáhla na tučnou finanční injekci z ministerstva kultury, s jejíž pomocí promění bývalý sál s kaplí v kulturně-kreativní centrum pro pořádání kulturních a společenských akcí. O rekonstrukci prostor nad obřadní síní město usilovalo léta.
„Zámek je v současné době zprovozněný ze dvou třetin, zbylé prostory jsou nepřístupné a vlastně nevyužité. Kulturně-kreativní centrum vznikne na místě bývalého velkého sálu s kaplí. Když se zámek rekonstruoval od 80. let minulého století, provedly se tady jen hrubé stavební práce,“ informoval Vlastimil Kuřimský, starosta Uherského Ostrohu.
O obnově společenského sálu město usiluje už léta, někdy kolem roku 2010 dokonce vznikla projektová dokumentace, ale k realizaci nedošlo. Stejně jako nevyšla následná snaha o získání dotace z Norských fondů. „Mluvíme o nejstarší části renesančního zámku, která si rekonstrukci opravdu zaslouží. Vzniknou tak další reprezentativní prostory,“ těší Kuřimského.
Radnice investicí vyřeší absenci odpovídajících prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí, konferencí nebo zasedání zastupitelstva. Projekt počítá i s kompletním zázemím pro účinkující a návštěvníky, novými rozvody vody, elektřiny, plynu a sociálním zařízením.
Harmonogram prací je rozložený na dva roky. „Co nejdříve po obdržení akceptačního listu dotace vypíšeme výběrové řízení, abychom stavební práce zahájili ve druhé polovině letošního roku. Jelikož je zámek nemovitou kulturní památkou, veškeré práce proběhnou pod dohledem památkářů,“ poznamenal ostrožský starosta s tím, že rozpočet je podle projektu 32 milionů korun. Z ministerstva kultury k řece Moravě přiteče 12 milionů.
Dominanta Uherského Ostrohu je z druhé poloviny 13. století. Původně gotický hrad v 16. století páni z Kunovic přestavěli na renesanční zámek. Jeho posledními šlechtickými majiteli byli Lichtenštejnové. Zámek se postupně stal střediskem správy panství, jeho součástí byl barokní pivovar, rozsáhlé stáje a komplex dalších hospodářských budov. Dnes slouží jako sídlo městského úřadu a knihovny, v bývalém hospodářském zázemí je v provozu dílna na výrobu lidových krojů a městské informační centrum.