Zámek v Buchlovicích lámal rekordy, po devíti letech uvítal 100 tisíc návštěvníků
Foto: sal
I když zámek v Buchlovicích o dvacet korun zvedl vstupné základního prohlídkového okruhu, zažil rekordní sezonu! Poprvé od roku 2007 totiž návštěvnost překonala magickou stotisícovou hranici, zastavila se na čísle 102 896! Hrad Buchlov naopak zaznamenal návštěvnický propad.
Turisté vzali zámek v Buchlovicích doslova útokem, jubilejní stotisící návštěvník prošel bránou nejvýznamnějšího barokního šlechtického sídla v zemi 13. října. Zámek tak meziročně navštívilo o čtyři a půl tisíce lidí více. Rekordní návštěvnost přitom zaznamenala i tradiční výstava Tulipománie, kterou vidělo 5 518 osob, informovala Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížského národního památkového ústavu, který má pod křídly zámek v Buchlovicích i hrad Buchlov. Rekord paradoxně padl v roce, kdy se kvůli růstu cen energií a ostatních nákladů na opravu i údržbu památek zvedlo vstupné základního prohlídkového okruhu. Co je dnes dvacet korun? Nic. Zámek je navíc barokním skvostem, který stojí za to vidět. I opakovaně, reagoval Tomáš Šťastný.
Buchlovice oproti loňsku přilákaly více českých, ale i zahraničních návštěvníků. Z cizích státních příslušníků převažují Slováci, kteří v období jejich státních svátků tvoří až osmdesát procent návštěvníků. Vyšší zájem o zámek však projevují i Poláci a Maďaři.
Hrad Buchlov naopak meziročně přišel o 2 728 návštěvníků. Propad mají podle všeho na svědomí Češi, počty zahraničních turistů, především ze Slovenska, totiž poskočily nahoru. Středověký hrad přitom na hlavní prohlídkovou trasu vrátil zrestaurovaný fragment kožené tapety - antependium s malbou sv. Petra, které tvoří tři sešité stejně velké díly ražené a polychromované kozinkové usně. Nejnavštěvovanějším okruhem zůstal Buchlov v proměnách času, tedy exkluzivní okruh celým hradem, včetně výstupu na věž, poznamenala Šnajdarová.
I když turistická sezona skončila, brány hradu Buchlov se letos ještě jednou otevřou. Už tradičně 26. prosince. I letos návštěvníky zahřeje punč, svařák, medovina nebo čaj z buchlovské lípy. Samozřejmostí je živý betlém, speciální prohlídky purkrabství, kde ve slavnostně vyzdobených prostorách návštěvníci zjistí, jak vypadaly Vánoce u hrabat Berchtoldů, posledních majitelů hradu, prozradila Šnajdarová.