Zamíří do Tupes lidé z tornádem postižených obcí?

Zamíří do Tupes lidé z tornádem postižených obcí?
Foto: Obec Tupesy  /  Bytový dům vyrostl na místě zbouraných rodinných domů.
Tupesy Zprávy 21 / 07 / 2021

Bytový dům pro seniory a lidi v sociální nouzi otevřeli v Tupesích. Vyrostl na místě chátrajících rodinných domů podél Zlechovského potoka, které obce v minulosti vykoupila a zbourala. Po dvanácti malometrážních bytech se doslova zaprášilo, volný zůstává poslední, který možná obsadí postižení tornádem na jižní Moravě.

„Dům je asi sto metrů od obchodu, zastávky autobusu, pošty a obecního úřadu. I když je v klidové zóně, je v blízkosti centra obce. Jeho součástí je i zahrada se sadem starých ovocných odrůd. Architektura domu respektuje proporčně i barevně sousední stavby a zdařile dotváří uliční frontu historické zástavby,“ uvedl Oldřich Vávra, starosta Tupes. „Výstavba nájemního bydlení, které umožní seniorům zůstat v rodné obci, byla přáním mnoha lidí po řadu let,“ dodala Jana Miklíková, předsedkyně sociálního výboru zastupitelstva.

Obec na polovinu bytů získala dotaci z Evropské unie, jsou tak výhradně určené pro osoby bez domova a v sociální nouzi s příjmem pod průměrnou mzdou. Čtyři byty jsou 2+kk (65 m²) a dva 1+kk (40 m²). „Ostatní byty o velikosti 1+kk, které jsme už postavili zcela z vlastního rozpočtu, jsou primárně určené pro seniory z Tupes, pro které je už bydlení a údržba rodinného domu nad jejich síly, ale chtějí zůstat v rodné obci,“ dodal Vávra s tím, že součástí každého bytu je terasa nebo balkon. Od výstavby bytovky si v Tupesích slibují i uvolnění starších domů, jejich obnovu a příchod nových obyvatel. „Zájem o bydlení byl obrovský, byty pro seniory jsou už obsazené. U sociálních zůstává jeden volný. Když to umožní pravidla dotace, nabídneme jej lidem, kterým rodinný dům zničilo tornádo,“ prozradil starosta.

Bytový dům u potoka přišel na 26,5 milionu korun, z Bruselu do Tupes přiteče 9,5 milionu. „U dotovaných bytů je garantované regulované nájemné 55 korun za metr čtvereční bez energií, u nedotovaných, postavených výhradně z obecních peněz, vycházíme z obvyklého nájemného,“ doplnil ještě Vávra.

Tagy článku

TOPlist