Zastupitel se hlásil zpět do služby. Komise doplněná o sekretářku ho nedoporučila

Zastupitel se hlásil zpět do služby. Komise doplněná o sekretářku ho nedoporučila
Foto: ara  /  Zastupitel Aleš Řezníček, bývalý ředitel brodského DDM.
Uherský Brod Zprávy 09 / 07 / 2019

Aleš Řezníček, brodský zastupitel za opoziční sociální demokracii, má za sebou další nepříjemnou zkušenost se státní samosprávou. Bývalý ředitel domu dětí a mládeže a předtím také strážník městské policie si před časem na vlastní kůži ověřil známé rčení, že člověk by neměl vstoupit dvakrát do jedné řeky. Zastupitel Řezníček se totiž rozhodl vrátit k profesi strážníka.
Výsledek? Řezníček po splnění jazykových testů, předvedení znalostí práce na PC a následném zvládnutí fyzických a psychologických testů ztroskotal na závěrečném pohovoru. „Výběrová komise na základě pohovoru rozhodla o nepřijetí pana Aleše Řezníčka,“ zestručnil Radek Šustek, velitel Městské policie Uherský Brod. „Tušil jsem to,“ reagoval zastupitel. A poznamenal: „Vím, že strážníků je ve městě trvale nedostatek. Také o zatím poslední výběrové řízení nebyl zájem. Všehovšudy jsme se ho zúčastnili jen dva, kromě mě se o práci zajímala ještě jedna žena. Ta ale nakonec z řízení, jehož termín přihlášek město prodlužovalo, odstoupila. Mě moje současná práce příliš nenaplňovala, tak jsem to zkusil. Tušil jsem, že to bude těžké, navíc jsem opoziční zastupitel, ale vývoj výběrového řízení mě překvapil. Závěr byl poněkud podivný. Víc bych to už nechtěl rozebírat.“
Počet členů výběrové komise je obvykle lichý, v Řezníčkově případě se jednalo o šestici. Komisi kromě velitele Šustka, jeho zástupce a tří řadových strážníků doplnila i administrativní pracovnice. Oproti zvyklostem v komisi chyběl starosta Ferdinand Kubáník, který má městskou policii v kompetenci. „Výběrových komisí se neúčastním, můj hlas by byl pouze poradní. Jsem raději pro to, aby rozhodovali odborníci. Navíc by mohlo vzniknout podezření, že je výsledek politicky ovlivněn,“ vysvětlil lidovecký starosta Kubáník.
Řezníček čelil podle zdroje DOBRÉHO DNE také otázce, která vůbec nesouvisela s výběrovým řízením. Týkala se důvodu jeho odchodu z domu dětí. Připomeňme, že Aleš Řezníček odešel sám v listopadu 2017 z řídící funkce poté, co DDM zapojil do vzdělávacího projektu s náklady za více než 25 milionů korun. Tehdejší vedení města mu vytýkalo, že projekt odstartoval bez vědomí radnice. Pikantní je, že tuto možnost Řezníček podle tehdy platných pravidel měl. „Nakonec jsem sice nebyl odvolán, ale jako vítěz jsem se ve vykonstruovaném případu vůbec necítil. Poškodilo mi to jméno. Lidé si myslí, že jsem si díky projektu za 25 milionů korun přišel na statisícové zisky. To samozřejmě vůbec není pravda,“ vrátil se do nedávné historie Řezníček. Po odchodu z DDM nastoupil na místo vedoucího technického servisu společnosti Pivovary Lobkowitz Group. Po neúspěšném pokusu o návrat do policejního sboru se rozhodl pro návrat do školství, kde strávil profesně nejdelší dobu, celkem osmnáct let. „Od září začnu pracovat ve funkci vychovatele SOU Uherský Brod,“ shrnul zastupitel.
Pokud jde o situaci v městské policii, její vedení už vypsalo další výběrové řízení. Lhůta pro podání přihlášek je do 13. září. „Nedostatek strážníků ale netrápí jen nás. Cílový stav je podle rozhodnutí zastupitelstva dvacet mužů, my jich máme ve službě patnáct. Podobná situace je ale v celé republice. Přispívají k tomu také finanční podmínky. Platové ohodnocení bez předcházející praxe znamená pro kandidáta částku, která jen o něco málo překračuje minimální mzdu, která je 13 350 korun,“ konstatoval velitel brodských strážníků Radek Šustek.
 

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist