Zastupitelé tlačí na konkurz, rada je proti

Zastupitelé tlačí na konkurz, rada je proti
Foto: ilustr.
Babice Zprávy 16 / 04 / 2012

Ředitelé základní a mateřské školy v Babicích jsou jako na trní. Stále netuší, jestli je čeká obhajoba křesla. Radní totiž konkurz nevyhlásili, ale zastupitelé je „přitlačili“ ke zdi a nejtěsnějším poměrem hlasů 8:7 doporučili, aby vyhlásili konkurz podle doporučení novely školského zákona. Konečný verdikt je však na právnících...
„Zastupitelé sice pověřili radu k vyhlášení konkurzu na ředitele, ale ještě u právníka Svazu měst a obcí prověřujeme, jestli na podobný krok mají vůbec právo. Ze zákona je vyhlášení konkurzu totiž výhradně v kompetenci rady,“ objasnil zamotanou situaci Miloslav Maňásek, starosta Babic. Radní jsou podle něj s prací ředitelů základní i mateřské školy spokojení. „Změna není nutná. O vyhlášení konkurzů nepožádala Česká školní inspekce ani rada školy. Jsou to odborníci, jejichž slovo má váhu. Mnozí ze zastupitelů o práci ředitelů nic nevědí,“ tvrdí starosta.
Jenže opoziční zastupitelé jsou jiného názoru a prosazují vyhlášení konkurzu. Poukazují přitom na zřejmý střet zájmů, ředitelkou mateřské školy je totiž starostova manželka Marie Maňásková... „Ideální stav to určitě není, rada uděluje ředitelům odměny... Ale když místo obhájí, budiž,“ říká jeden ze zastupitelů, který si přál zůstat v anonymitě.
Starosta se však narážkám na střet zájmu podivuje. „Manželka byla ředitelkou mnohem dřív než já starostou, to měla kvůli tomu, že jsem byl zvolen do čela obce, dát výpověď? Naše pracovní pozice navíc nejsou z hlediska zákona ve střetu zájmů,“ reagoval Maňásek. Rada navíc podle něj nemá s výplatní páskou ředitelů škol nic společného. „Jsou odměňováni výhradně z peněz krajského úřadu, nikoliv obce,“ zdůraznil starosta.
Otázka konkurzu každopádně vyvolala bouřlivou diskuzi na zastupitelstvu, atmosféra byla chvílemi tak hustá, že by se dala krájet... „Vyčkáme na vyjádření právníka, pak uvidíme. Každopádně jsem zastáncem ročního hodnocení práce ředitelů podle určitých kritérií, které by mělo být pro zřizovatele podkladem pro případné konkurzní řízení po šesti letech,“ zdůraznil Maňásek.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace