Zbytky ve školní stravě? Padlo trestní oznámení, k dalším se schyluje

Zbytky ve školní stravě? Padlo trestní oznámení, k dalším se schyluje
Foto: ilustr. web  /  O úrovni jídla, které se vaří v kuchyni ostrožské školy, nedebatují jen rodiče, ale také samotní školáci. Na otázku kolik strávníků bylo přihlášeno na začátku školního roku a kolik je jich nyní, vedení školy neodpovědělo.
Uherský Ostroh Zprávy 22 / 01 / 2020

Kauza údajného vracení zbytků jídel do nových porcí, která od loňského listopadu hýbe Uherským Ostrohem, bude případem také pro hradišťskou policii. Jedno trestní oznámení už padlo na státním zastupitelství v Uherském Hradišti, další dvě by podle informací DOBRÉHO DNE měla následovat v příštích dnech přímo na obvodním oddělení policie.
V kostce jde o to, že dnes už bývalá pomocná kuchařka Eva Kovaříková řekla na listopadových třídních schůzkách rodičům, že na vlastní oči viděla, jak její kolegyně upravuje zbytky, které se následně vrací do nových porcí. Žena, která byla ve zkušební době, ztratila den nato práci. Následovalo internetové prohlášení ředitele školy Petra Bělohrada, který na webu města údajné manipulace s jídlem popřel a naznačil, že oznamovatelku mohla vést msta. Radní následně požádali ředitele Bělohrada o doložení zápisů z pohovorů, které měl vést s Evou Kovaříkovou a dalšími zaměstnankyněmi kuchyně právě na téma úprav jídel. Pokud jde o Kovaříkovou, zápis nepředložil. „Protože ani nemohl. Žádný totiž neexistuje!“ potvrdila propuštěná žena.
„V polovině prosince jsme pak v rámci posledního jednání městské rady vzali v usnesení na vědomí, že ředitel školy podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Konkrétně pro okolnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán přečin pomluvy a poškození cizích práv šířením nepravdivých informací o tom, že se ve školní jídelně vaří ze zbytků jídel,“ říká zastupitel a radní Vlastimil Vaněk s tím, že právě dnes, v pondělí 20. ledna, budou radní rozhodovat o podání vlastního trestního oznámení. „My ho ale nemíníme podávat prostřednictvím státního zastupitelství, jak to učinil ředitel školy, ale kvůli urychlení případu přímo na policii. O přesné formulaci budeme rozhodovat v pondělí,“ doplnil radní Vaněk. „S městem Uherský Ostroh coby klientem jsem o právním zastupování jednal, ale to je vše, co zatím mohu říct. Jsem vázán mlčenlivostí,“ sdělil advokát Zdeněk Sochorec.
Trestní oznámení nevylučuje ani Eva Kovaříková, která od zveřejnění informací čelí vyhrožování a nadávkám od neznámých lidí. „Upozornila jsem na nešvar a teď za to pykám já i děti. Výhrůžky neberou konce, spousta lidí se už se mnou ani nebaví. Zvažuji, že se také obrátím o pomoc na policii,“ říká žena, která kvůli stresovým situacím strávila vánoční svátky raději u příbuzných v jiném městě.
Redakce DOBRÉHO DNE se už v neděli 12. ledna písemně obrátila na ředitele školy Petra Bělohrada se žádostí o odpovědi na tři otázky spojené s kauzou „Jídelna“. Ředitel do uzávěrky tohoto vydání nereagoval ani na opakovanou žádost.
Petr Bělohrad tak ponechal bez odpovědi otázky, proč se rozhodl podat na státním zastupitelství trestní oznámení na neznámého pachatele, když se o zveřejnění problému postarala konkrétní osoba, proč v minulých dnech došlo k další personální změně v kuchyni, a jestli je pravda, že rodiče na konci roku 2019 odhlašovali děti ze školního stravování nejen v souvislosti s kauzou, ale také proto, že si samotné děti stěžovaly na úroveň stravy. Utajena nakonec získala také informace o přesném počtu strávníků na začátku školního roku a nyní.
A jakým způsobem chce město v budoucnu pohlídat kvalitu školního jídla? „Město v minulých letech kompletně opravilo kuchyni a vybavilo ji nejmodernějšími gastrozařízeními, takže po stránce technologické je vše připraveno,“ odpovídá starosta Vlastimil Petřík. A pokračuje: „Nyní je potřeba v rozkolísaném týmu kuchyně stabilizovat personální obsazení pracovníků a postupně se snažit zlepšovat nabídku připravovaných jídel, ale to je již úkolem vedení ZŠ. Pro kontrolu nezávadnosti tady máme příslušné kontrolní orgány. Město jako zřizovatel se bude stravováním nadále zabývat, ať už přímo nebo prostřednictvím školské rady. Bude také vyhodnocovat poznatky stravovací komise, která je sestavena z rodičů dětí ZŠ, a bude provádět neohlášené ochutnávky připravovaných jídel.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist