Zdravotníci jedou nadoraz, studenti z regionu slouží jinde

Zdravotníci jedou nadoraz, studenti z regionu slouží jinde
Foto: web  /  ilustrační foto
Slovácko Zprávy 04 / 11 / 2020

Krizový štáb Zlínského kraje bije na poplach. Zdravotnická zařízení a služby jedou téměř nadoraz. Důvodem potíží je také fakt, že nemocniční lůžka zabírají rovněž pacienti, kteří už nutně nevyžadují hospitalizaci.

Jak je to možné? „V současné době vidí ředitelé nemocnic jako největší ohrožení poskytování péče přeplněnost lůžek pacienty, které si jejich rodiny nechtějí převzít do domácí péče. Důvodem je, že jsou covid pozitivní. Nicméně jejich zdravotní stav již nevyžaduje hospitalizaci,“ vysvětluje hejtman Jiří Čunek. A dodává, že zdravotníci apelují na rodiny hospitalizovaných, aby si své blízké vzali do domácího léčení, a umožnili tak uvolnění lůžek pro potřebné pacienty. „Nikdo z nás by opravdu nechtěl, abychom se dostali do stavu, kdy pacienti budou ležet na chodbách,“ poznamenal hejtman s tím, že další aktuální hrozbou je nedostatek personálu jak v nemocnicích, tak i v sociálních službách. Podle Krizového štábu Zlínského kraje jsou všechna zařízení už na 90 procentech svých kapacit.

„Situaci nám bohužel zhoršuje špatné rozhodnutí vlády ve věci nařízené práce mediků. Vláda chybně rozhodla, že jejich seznamy mají fakulty poslat hejtmanům krajů, kde mají školy sídlo, přičemž to mělo být dle místa trvalého bydliště studentů. Fakultní nemocnice, které mají podstatně víc zdravotního personálu v závislosti na počtu pacientů než naše nemocnice, tak mají naše studenty, které nutně potřebujeme. Už dva týdny v této věci vládu urgujeme, ale náprava nepřišla,“ sdělil hejtman Čunek, který podepsal bezmála 200 pracovních příkazů pro studenty středních i vysokých škol.

Podle hejtmana je dále třeba, aby vláda vyhlásila pracovní povinnost pro ambulantní specialisty, kteří jsou nutní na doplnění služeb, třeba i na pracovištích bez covid pacientů. „Zatím se nám příliš nedaří získat větší počet bývalých zdravotníků či dobrovolníků, abychom doplnili nedostatek pracovníků v sociálních službách. Nyní budou naši spolupracovníci oslovovat vytipované lidi buď přes neziskové společnosti, nebo přímo.“

Tagy článku

TOPlist