Ze záchytné nádrže u Lhoty může být kluziště i koupaliště

Ze záchytné nádrže u Lhoty může být kluziště i koupaliště
Foto: OÚ Ostrožská Lhota  /  Hráz nové nádrže, která vznikla v trati Veselské padělky u Ostrožské Lhoty.
Ostrožská Lhota Zprávy 02 / 12 / 2011

Překvapivě bez průtahů a navíc v rekordním čase vznikla víceúčelová nádrž v trati Veselské padělky. „Jezírko“ ležící v katastru Ostrožské Lhoty, které je pro místní dostupné chůzí za několik minut, může a nejspíš i bude plnit zároveň čtyři funkce. Předně začne zadržovat vodu, která dosud stékala z kopce svatého Antonína bez užitku do potoka Okluka. „Dokážu si také představit možnost, že až udeří zima, tak se plocha promění v kluziště. Pokud jde o využití jako přírodní koupaliště, to bych raději ještě nekomentoval. Ale vhodným cílem procházek je nádrž určitě už dnes,“ říká starosta Lhoty Antonín Jelének.
Starostu rychlost vzniku nové vodní plochy překvapila. „Chceme využít aktuální výzvy k žádosti o dotaci z Operačního programu životního prostředí. Čas máme do 15. července,“ říkal k plánům v polovině roku. „Kolem vodní plochy by na celkem 4 800 metrech čtverečních měla vzniknout zhruba tři metry vysoká záchytná nádrž.“
Dotace nakonec nebyla třeba. Stavbu totiž zajistil zcela nečekaně v roli investora Pozemkový úřad Uherské Hradiště. „Stalo se tak především díky iniciativě jeho ředitelky Dagmar Baumrukrové. Pokud by zůstalo u původní varianty, tedy u dotace, hotovo by možná nebylo ani v příštím roce,“ podotkl Jelének.
I když vlastníkem víceúčelové nádrže bude po kolaudaci Ostrožská Lhota, správcem by se mohli stát místní rybáři. „Máme představu, že bychom plochu pronajali. Předběžně jsem o této možnosti už jednal s předsedou ostrožských rybářů. Nepředpokládám, že by plochu proměnili ve významný hospodářský chov ryb ani že obec na pronájmu vydělá. Nádrž ale bude muset mít nového pána, který se postará jak o vodní plochu, tak třeba o trávu kolem,“ řekl Jelének.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace