„Zebra“ přežila, chodce ochrání semafor. Řidiče čekají komplikace.
Foto: pas / Přechod pro chodce je nebezpečný, jeho bezpečnost zajistí zkrácení a semafor.
Dopravní komplikace ve Starém Městě nekončí. I když rekonstrukce hlavní kanalizační stoky v Brněnské ulici už míří do cílové rovinky, ve středu se rozjedou stavební práce na přechodu pro chodce u Lidového domu, kde vyroste semafor. Radnice tak zajistí bezpečnost chodců, zároveň počítá s demolicí nevzhledné dřevěné zastávky.
„Přechod patří podle BESIPu k nejkritičtějším místům pro chodce v kraji, vede totiž přes čtyřproudovou silnici I. třídy a není chráněný světelnou signalizací. Každoročně nás na problém důrazně upozorňují,“ vysvětlil investici Martin Zábranský, starosta Starého Města.
Třebaže v podobných případech vyřešení problému obvykle provází snížení počtu jízdních pruhů nebo instalace bezpečnostního ostrůvku, u Lidového domu se de facto nic nezmění. Radnice si totiž prosadila výjimku. „Podmínkou je pouze zkrácení přechodu, z každé strany tak ubereme zhruba třicet centimetrů. Šířka silnice aktuálně překračuje povolenou normu, takže její zúžení v místě přechodu dopravu nijak nenaruší,“ prozradil Zábranský s tím, že BESIP, který je hlavním koordinátorem bezpečnosti dopravy v ČR navrhoval i vymazání „zebry“. Neuspěl. „Přechod je hodně využíván při cestě na radnici, poštu nebo střední školu, navíc tady vždycky byl, a snížením pruhů bychom jen zpomalili dopravu,“ dodal starosta.
Bezpečnost tak zajistí především poptávkový semafor, který už léta úspěšně funguje u hřbitova nebo bývalé sokolovny. Na frekventovaném průtahu městem dostane pořadové číslo sedm, stane se součástí zelené vlny.
Radnice zároveň vymaže z mapy dřevěnou autobusovou zastávku z dob totality. Bývalá trafika, která se postupně změnila v nalévárnu, stáhla oponu zhruba před deseti lety. Dnes slouží j jako výlepová plocha. „Je to ostuda města. Na jejím místě vyroste moderní prosklená autobusová zastávka, jejíž součástí bude i podsvícená vitrína s reklamními plakáty na kulturní, společenské a sportovní akce pořádané městem. A stejná se samozřejmě objeví i naproti Liďáku ve směru na Brno,“ uvedl Zábranský.
Stavební práce se rozjedou 15. května, skončí v polovině července. Vyžádají si uzavření přechodu pro chodce, provizorní posunutí autobusových zastávek a zúžení dopravy do dvou jízdních pruhů. Investice si vyžádá 3,5 milionu korun, polovinu však pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.