Zebra studenty neochrání, město je proti

Zebra studenty neochrání, město je proti
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 29 / 01 / 2014

Studenti kličkující mezi projíždějícími vozidly, riskující zdraví. To je typický obrázek ranních hodin na křižovatce ulice Svatováclavská a Kollárova v Uherském Hradišti. I když policie s instalováním přechodu pro chodce nemá žádný problém, radnice je proti. Křižovatka je prý nepřehledná.
V ranních hodinách je situace kritická, štrúdl studentů se „vrhá“ pod kola aut a blokuje dopravu. „Je obrovské štěstí, že se ještě nic nestalo. I proto jsme před časem iniciovali vznik přechodu, ale město naši žádost smetlo ze stolu. Už ani nevím z jakého důvodu,“ říká Jaroslav Zatloukal, ředitel Střední průmyslové, zdravotnické a hotelové školy. „Přechod je nutností, ale jsme malí páni,“ krčí rameny Zatloukal.
Klíčovou roli totiž v kauze hraje radnice, která o zřízení přechodu pro chodce neuvažuje. „Jeho vyznačení není na pořadu dne. Projíždějící vozidla z obou směrů do ulice Svatováclavská nemají u křižovatky dostatečné rozhledové podmínky, což za snížené viditelnosti platí dvojnásob,“ tvrdí Jindřich Havelka, vedoucí odboru dopravy uherskohradišťské radnice. „Vyznačení přechodu je z pohledu bezpečnosti silničního provozu výrazně rizikové, protože chodci, kteří často zapomínají, že nemají absolutní přednost, by nebyli dostatečně ostražití. A tak hrozí, že skončí pod koly řidiče, který by je kvůli nedostatečnému rozhledu přehlédl,“ dodal Zdeněk Procházka, místostarosta Uh. Hradiště, podle kterého studenti mají možnost využít přechodu poblíž ulice Jiřího z Poděbrad nebo mezi školou UNESCO a Klubem kultury... „Svatováclavskou jezdím každé ráno do práce a školáci se s tím vůbec nemazlí. Bez rozhlížení přecházejí silnici, jsou si jistí, že auto zastaví,“ říká z vlastní zkušenosti Karel Smetana, který by s přechodem neměl žádný problém.
Radnice je však neoblomná. A nic nezmění ani názor dopravního inspektorátu. „Jestli město zřídí v dotčené křižovatce přechod pro chodce, z pohledu bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích jeho instalaci nic nebrání,“ prohlásil Aleš Mergental, tiskový mluvčí uherskohradišťské policie. Jenže její ortel je pouze doporučující, konečné rozhodnutí je výhradně v kompetenci odboru dopravy.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace