Žena se otrávila oxidem uhelnatým, záchranáři přijeli včas
Foto: ZZS Zlínského kraje / Ve Zlínském kraji jde od října už o čtvrtý případ otravy oxidem uhelnatým.
Obrovské štěstí měla žena z Vlčnova, která se otrávila oxidem uhelnatým. Život jí nejspíš zachránil přítel, který zavolal na tísňovou linku 155. Záchranáři dojeli včas a převezli ji na jednotku intenzivní péče Uherskohradišťské nemocnice. Ve Zlínském kraji jde od října už o čtvrtý případ otravy oxidem uhelnatým.
„Žena si stěžovala, že je jí špatně, bolí ji oči a na hrudi. Její stav se stále zhoršoval,“ informovala Gabriela Netopilová Sluštíková, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.
Do vísky proslavené Jízdou králu vyjeli záchranáři z Uherského Brodu a Uherského Hradiště, po otevření dveří se posádce okamžitě aktivovalo čidlo CO, které mají vždy u sebe. „Žena už nebyla schopná chůze, takže ji zdravotnické týmy hned vynesly ven z pokoje a začaly větrat. Ven poslaly rovněž přítele, který na tísňovou linku zavolal,“ pokračovala mluvčí. Záchranáři ženu zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče a transportovali na interní JIP nemocnice v Uherském Hradišti.
Ve Zlínském kraji jde od října už o čtvrtý případ otravy oxidem uhelnatým, ošetření přitom potřebovalo šest lidí. „Oxid uhelnatý není vidět ani cítit, proto je mimořádně nebezpečný. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech,“ připomněla Netopilová Sluštíková. Příznaky otravy jsou ale podle ní velmi specifické. Projevuje se nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. „Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí,“ dodala mluvčí.
První pomocí je nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a zavolání na tísňovou linku 155.