Zídka ohrožuje bytový dům, vydrží opravu přilehlé silnice?
Foto: Kateřina Mařáková / Statický posudek prokázal, že opěrná zeď je v dezolátním stavu, vykazuje až třícentimetrové praskliny.
Obyvatelé bytovému domu v ulici Jana Švermy v Uherském Brodě s nejistotou vyhlížejí blížící se rekonstrukci komunikace pod jejich okny. Obávají se, že stavební práce nevydrží opěrná zídka, která brání sesunutí přilehlého svahu. Zídka je totiž popraskaná, statik ji označil za havarijní. Otázkou zůstává, kdo zaplatí novou?
„Zídka drží tíhu městského pozemku, na kterém je komunikace. Když povolí, zavalí dům, který byl zkolaudovaný v roce 1956. Do osobního vlastnictví jsme jej koupili až v roce 1998, více než čtyřicet let tak byla ve vlastnictví města, které se však dnes zříká zodpovědnosti,“ prohlásil na zastupitelstvu Miroslav Bobčík, důvěrník majitelů bytového domu. „Kdyby na zeď netlačil městský pozemek s komunikací, problém neexistuje,“ je přesvědčený.
Statický posudek prokázal, že opěrná zeď je v dezolátním stavu, vykazuje až třícentimetrové praskliny. Není vyloučené, že rekonstrukci vozovky nad ní nevydrží a zavalí vchod do sklepů. „Zídka se každým rokem přibližuje k domu, je nutné ji zbourat ještě před zahájením rekonstrukčních prací a postavit novou ze železobetonu. Její cenu statik odhal na tři sta až pět set tisíc korun,“ citoval obyvatel domu statika Libora Gaška. Jenže projekt s výstavbou nové zdi nepočítá.
„Zídka je podle katastru nedílnou součástí domu, pozemek je města. Nemůžeme opravovat cizí majetek. Kdyby ano, vznikne precedens. Podobných zdí je totiž ve městě několik,“ reagoval Miroslav Polášek, místostarosta Uherského Brodu, podle kterého zeď nedrží příjezdovou komunikaci, ale pouze pozemek mezi ní a zídkou. „Statik každopádně doporučil postavit novou, aktuálně neřešíme, kdo ji zaplatí,“ přiznal Polášek.
Obyvatelé si podle něj zavařili na problémy i porušováním zákona. Vozovku pod okny totiž dlouhá léta využívají k podélnému parkování, čímž v jednosměrné ulici nenechávají tři metry široký volný pás na projíždění. „Auta, včetně třeba popelářských vozidel, tak najíždějí na chodník, čímž ještě více zatěžují inkriminovaný svah,“ uvedl místostarosta.
Radnice rekonstrukci zahájí v dubnu, investice spolkne 6,1 milionu korun a počítá s novým silničním kobercem, chodníky, podélnými parkovacími stáními a veřejným osvětlením. Když se zídka pohne, město zareaguje. „Uvidíme, jak se svah zachová, určitě není v zájmu nikoho, aby zavalil dům. Cestu si případně zajistíme, ve hře je i betonová palisáda. Když se prokáže poškození zídky vlivem stavby, o nákladech na její obnovu budeme dále jednat. Statik navíc nevyloučil nahradit drahou železobetonovou stěnu třeba gabionovými koši,“ dodal Polášek.