Zimní stadion zaplatí z úspor, prodejem majetku nebo z úvěru?
Foto: www.infocesko.cz / Zimní stadion v Uherském Hradišti půjde k zemi, nový přijde na 240 milionů.
Zimní stadion v Uherském Hradišti půjde k zemi, jeho demolici a výstavbu nového „ledového paláce“ už nic nezabrání. Otázkou však zůstává financování. Město zvažuje úspory, prodej majetku, ale i bankovní úvěr. Odhadované náklady totiž atakují 240 milionů korun, zatímco případná dotace „jen“ 90 milionů.
„Vývoj cash flow naznačuje, že nejpozději v roce 2023 se město ocitne bez dostatku finančních prostředků, takže musíme sáhnout k úsporám, prodeji zbytného majetku, který generuje výdaje, případně si vzít úvěr. Jakou cestou půjdeme, musíme rozhodnout nejpozději za rok,“ potvrdil na zastupitelstvu Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Ale podle všeho ortel padne ještě koncem roku při schvalování střednědobého výhledu rozpočtu do roku 2027.
Kde město vezme potřebných 240, případně 150 milionů, tak zatím zůstává ve hvězdách. „Město vlastní řadu objektů, u kterých v blízké budoucnosti očekává vysoké investiční náklady, takže místo jejich vynaložení se nabízí jejich prodej. Správa majetku už dostala úkol, aby vytvořila seznam vytipovaných objektů, nad kterými následně povedeme diskuzi,“ poznamenal Blaha. Jaké nemovitosti se ocitnou na seznamu? Pozemky, objekty nebo byty? „Pozemky negenerují výdaje, takže spíš půjde o objekty, bytové, nebytové i smíšené,“ naznačil starosta.
Kamenem úrazu stávajícího stadionu je havarijní střecha, kterou dlouhodobě zatéká. Je na hranici životnosti, její prodloužení neumožňuje monstrózní konstrukce. Stavba nového „zimáku“ vyšla ze studie možných řešení jako nejvýhodnější. „Statický posudek, podle kterého je zimní stadion na zbourání, nikdo neviděl, navíc se má stavět způsobem Design & Build, takže mám trošku obavy, abychom nedopadli jako s aquaparkem a s firmami se pak nesoudili x dalších let… I s případnou dotací jde stále o vysokou částku,“ reagoval Jan Zapletal, opoziční zastupitel. „Střecha je jen špičkou ledovce, za zenitem je i veškeré technologické zázemí. Stadion je přece jen z roku 1972,“ připomněl starosta, který si od nového stánku slibuje významnou energetickou úsporu, což se odrazí v hospodaření města. „Vezmeme to zkrátka z gruntu a bez kompromisů,“ dodal Blaha s tím, že vybraná metoda Design & Build dává zelenou žádosti o dotace hned po výběrovém řízení.
„Jen doufám, že radnice úzce spolupracuje s hokejisty, trenéry mládeže a odborníky na zimní stadiony, aby se neopakovalo to, co při stavbě aquaparku. Jeho plavecký bazén totiž nemá parametry pro pořádání závodů, což je docela problém,“ poznamenal Jiří Vašica, opoziční zastupitel. „S odborníky úzce spolupracujeme, s hokejisty jsem měl jednání předminulý týden. Stadion poskytne zázemí hokejistům, krasobruslařům, ale i školám, školkám a veřejnosti, cílem je snížit provozní náklady a s příjmy z komerčních pronájmů co nejméně zatížit rozpočet města,“ zdůraznil Blaha.
Termín zahájení demoličních prací ani výstavby zatím neexistuje. U nového zimního stadionu se každopádně počítá s celoročním provozem na dvou ledových plochách o velikosti 58 x 26 a 26 x 16 metrů. Kapacita se sníží zhruba na čtvrtinu, ze současných 2 500 na 500 lidí.