Život je jinde? V Bystřici plánují změny na 20 let dopředu

Život je jinde? V Bystřici plánují změny na 20 let dopředu
Foto: ara  /  Starosta Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda zpracovává s pětičlennou komisí plán rozvoje obce na příštích dvacet let. V plánu je na osmdesát projektů.
Bystřice pod Lopeníkem Zprávy 20 / 01 / 2015

Ticho a klid. Je slyšet, jak se vítr opírá do větví. Jen občas projede auto, někde v dálce se rozštěkal pes. „Kde jsou lidi?“ napadne vás. Stojíme ve středu Bystřice pod Lopeníkem, vesnice s bohatou historií a tradicemi. Na hodinách je deset a kolem liduprázdno. Jako by právě tady platilo Kunderovo proslulé Život je jinde. Nejspíš namítnete, že je dopoledne, kdy podobná atmosféra k malým obcím patří. Potíž je v tom, že takto to v Bystřici vypadá bez ohledu na hodinu, den a roční období.
„V několika sledovaných hodnoceních mikroregionu Východní Slovácko nám patří ty nejspodnější příčky. Třeba v nezaměstnanosti nebo v porovnání počtu důchodců a mladých lidí. Zatímco v okolní Suché Lozi, Bánově nebo jinde se snaží nejrůznější spolky, udržují se tam a rozvíjí tradice a čerpá třeba z okolní chráněné přírody, tady jsou lidé uzavřenější. Po práci nejraději míří domů, k televizi. Místo kontaktů s okolím zůstávají jen ve vlastní komunitě. Společných akcí je stále méně. Podívejte se i na srovnání výstavby. Zatímco jinde se rozrůstají, u nás vzniklo v posledních dvaceti letech deset domů… A nejen to se musí změnit,“ říká odhodlaně Martin Gavenda, nový starosta Bystřice pod Lopeníkem.
Cesta k úspěchu ale může být pořádně klikatá. A rozhodně nebude krátká. Gavenda totiž nenavazuje, na rozdíl od ostatních starostovských nováčků, na rozpracované projekty. Společně s pětičlennou komisí pro místní rozvoj, jež obci také chyběla, musí program rozvoje teprve vytvořit. Nejde přitom o žádnou maličkost s výhledem na nejbližší roky. Gavenda a spol. se rozhodli předložit Bystřičanům návrh, kudy by se jejich obec mohla vydat v příštích dvaceti letech. První veřejné zasedání zastupitelstva v novém roce je na programu už tento týden, v pátek 23. ledna. I když zatím nejde o žádný ucelený strategický dokument, ale jen o vizi, několik chystaných projektů stojí už dnes za zmínku.
V grafickém návrhu, jemuž ještě chybí analytická část, je na osmdesát projektů. Cílí například na nový rozhlas, veřejné osvětlení, komunikace, zateplení kulturního domu nebo pálenice, na chybějící cyklostezku k Suché Lozi.
„Víte, nechceme jít cestou pronájmů hospodářských ploch. Aby kolem hlavní silnice stála třeba hala na výrobu dílů do aut, to se sice může jevit jako výhodné, ale pro mě to směr není. Cílem je držet se toho, co už máme, a zaměstnat místní na zdejších produktech,“ vysvětluje Martin Gavenda. „Obec leží v CHKO Bílé Karpaty a měla by se snažit využít potenciál kulturního a přírodního dědictví. To je ostatně základ pro všechny chystané projekty. To je pro mě nejdůležitější.“
Plán rozvoje obce si proto všímá jak oživení tradic, tak rozvoje turistiky nebo gastroturismu. „Třeba ve středu obce stojí řada původních, starých a zdevastovaných domků. Některé jsou v exekuci. Snažíme se proto o výkupy. Možná by šlo původní domky s modrou podsadou a slaměnými střechami obnovit a umístit do nich právě propagaci regionu,“ přibližuje starosta „A nová lokalita pro bydlení? Ta byla v územní studii už dřív navržena na osmi hektarech pod hřbitovem. Jenomže zatím se podařilo získat do vlastnictví obce jen dva hektary. Vizí je hodně a práce taky. Ale nešel jsem do funkce kvůli penězům, mám přece vlastní firmu. Jsem rodák a patriot Bystřice, který chce změnu,“ shrnul Martin Gavenda.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist