Zlínský kraj je premiantem, PES zuby necení
Foto: web / PES je ve Zlínském kraji na nejnižší hodnotě v zemi, na Uherskohradišťsku je pouze 468 nakažených.
PES ve Zlínském kraji zuby necení, ani neštěká. Epidemiologická situace je na východě Moravy nejlepší v zemi, aktuálně je na čísle 65, což je spodní hranice stupně 4. Očkování, které je jedinou zbraní proti onemocnění covid-19, však stále vázne kvůli nedostatku vakcín. Ukončené očkování má zatím pouze 10 275 lidí.
Zlínský kraj byl na sklonku roku ještě nejhorším v zemi, za dva měsíce se však z popelky proměnil v premianta. „I když jednoznačnou odpověď neznáme, je pravda, že v prosinci a lednu, kdy byly naše nemocnice vytížené, došlo k významnému promoření obyvatelstva. Protilátky, které si nemocní vytvořili z původní nákazy, je podle dosavadních medicínských zkušeností s největší pravděpodobností chrání i v případě britské mutace,“ nechala se slyšet Eva Sedláčková, ředitelka Krajské hygienické stanice ve Zlíně. Aktuálně je v kraji 2 993 nemocných, na Uherskohradišťsku 468.
Zlínský kraj od začátku roku obdržel 36 590 vakcín, k úterý jich vyočkoval 28 635. Jen něco málo přes deset tisíc lidí však dostalo druhou dávku, která je teprve před koronavirem ochrání. I když ne úplně, nejúčinnější je zatím vakcína od Pfizeru/BioNTechu, která se pyšní 94 procenty. 18 360 lidí dostalo jen první dávku.
Rychlost očkování ve Zlínském kraji se odvíjí od dodávek vakcín. „Fázi I.A, do které patří zdravotníci, klienti i zaměstnanci pobytových sociálních služeb a senioři ve věku 80 let a více, chceme naočkovat do konce března, když už všichni zájemci dostanou druhou dávku. Až pak rozjedeme očkování dalších skupin obyvatel, předpokládám, že fázi I.B odstartujeme v dubnu,“ informoval Jiří Lučan, krajský koordinátor očkování proti covid-19. Aktuálně podle něj bylo očkováno 30 procent všech seniorů 80+ ve Zlínském kraji.
Do boje proti onemocnění covid-19 „narukovali“ i praktičtí lékaři, vakcíny už obdrželo 130 z nich, do konce února naočkovali 3 200 seniorů ve věku 80+. „Abychom jim očkování co nejvíce usnadnili, k vakcínám dodáváme i injekční stříkačky. Kraj zatím nakoupil jehly a stříkačky za 871 tisíc korun a objednány máme další. Očkování však brzdí nedostatek vakcín, proto ještě neočkují všichni praktici, kteří se ke spolupráci přihlásili,“ uvedl Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje.
Zájemci o očkování, kteří spadají do skupiny I.B, se musí registrovat přes centrální rezervační systém, který se 1. března otevře osobám starším 70 let, ale i pedagogům a zaměstnancům ve školství. Návod na registraci je na webu Zlínského kraje v sekci informace k očkování nebo na stránkách ministerstva zdravotnictví.
„Imobilní pacienti můžou kontaktovat praktického lékaře. K jejich očkování v domácím prostředí však dojde až v době, kdy bude dostatek vakcín, tedy nejdříve během března,“ doplnil Holiš.
Zlínský kraj se mezitím připravuje na obnovení prezenční výuky ve školách, z pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv obdržel 193 720 respirátorů FFP2, které jsou určené pro pedagogy a zaměstnance škol. „Vláda zatím s ohledem na nepříznivý vývoj neupřesnila datum, od kdy výuku povolí, ale v každém případě se už připravujeme. Učitelé a zaměstnanci otevřených škol dostanou tři respirátory na týden,“ prozradila krajská radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast kultury a školství. Hasiči už respirátory rozvezli do všech výdejních míst, kterými jsou obce s rozšířenou působností.