Zlodějská finta: Ukrást značku, natankovat, nezaplatit a zmizet
Foto: ara, koláž DOBRÉHO DNE / Na této čerpací stanici ve Strání mají se zloději neblahé zkušenosti. I když jsou stojany a prodejna pod kontrolou bezpečnostních kamer, zloději tady loni hned třikrát neváhali natankovat a ujet bez placení za bílého dne.
Obce na moravsko-slovenském pomezí občas zapůsobí jako magnet na zloděje pohonných hmot. Své zkušenosti s tankováním nafty nebo benzinu bez placení tady má většina čerpacích stanic. I když je scénář zlodějen téměř vždy stejný, policie bývá často bezmocná. Auto zastaví u benzinky buď s kradenou nebo kvůli špíně nečitelnou registrační značkou a po natankování se po něm slehne zem. Především ve Strání panují obavy, že těchto případů bude přibývat. I když jich v posledních měsících nebylo mnoho, loni celkem tři, obavy zde zesílily po další úpravě režimu místní policejní stanice. Od prvního ledna je zrušena, zbyla po ní jen úřední místnost. Otevřeno má pouze v pondělí dopoledne a v pátek odpoledne. Když ve Strání potřebují pomoc, musí volat na oddělení v Uherském Brodě.
Loni tady ze zaparkovaných vozů zmizely dvě registrační značky, jedna z nich se objevila na voze, který pak načerpal plnou nádrž a zmizel na Slovensku. Osobně jsem u toho nebyl, ale tady to vědí všichni. Máme obavy, říká muž ze Strání, jehož jméno redakce zná. Mluvčí policie v Uherském Hradišti Milena Šabatová jeho slova potvrdila. Ano, tento případ se loni skutečně stal. Ze dvou vozů zmizely značky a v jednom z případů posloužily ke krádeži benzinu. Z místní čerpací stanice pak celkem třikrát ujela auta, jejichž řidiči u obsluhy nezaplatili. Dvě měla slovenskou registrační značku, upřesnila mluvčí.
U jedné z krádeží, mimochodem všechny tři se staly za bílého dne, jsem byla. Ten řidič se nechoval nijak podivně. Nemaskoval se třeba kšiltovkou. Zkrátka natankoval asi za 1 600 korun a odjel. Také on měl určitě kradenou značku. To je pak policie bezmocná, i když jsme jí předali záznam z bezpečnostní kamery, sdělila žena, která patří k obsluze straňanské benzinky.
Policisté od ledna vyjíždí do Strání buď nahodile, nebo podle požadavků občanů. Organizační změny jsou podle Mileny Šabatové vytvořeny tak, aby se zachoval styk veřejnosti s policií. Ta bude i nadále schopna plnit své základní úkoly, tedy zejména ochranu života, zdraví a majetku, ujišťuje mluvčí.
Čeká nás zkušební rok, snad bude z pohledu trestné činnosti dobrý, doplňuje Antonín Popelka, starosta Strání. A dodává: Uzavřeli jsme s policií dohodu o čtvrtletním vyhodnocování situace. Budeme dostávat pravidelně zprávy o trestné i jiné nekalé činnosti.
Policie při vysvětlování změn ve Strání argumentuje statistikou a vytíženosti policistů. V obci došlo ke snížení trestné činnosti i přestupkového jednání. Dalším důvodem ke zrušení stanice byl odchod tří policistů ze čtyř, kdy jeden policista by nebyl schopen zabezpečit efektivní výkon služby. Posledním důvodem byla skutečnost, že policejní stanice i příslušné teritorium byly velmi nevhodně a nelogicky přičleněny k obvodnímu oddělení Bojkovice. Toto spojení, jak z ohledu personálního, tak logistického, bylo velmi nevhodné. Nevyhovující byla také dojezdová vzdálenost. Proto se úřední místnost i teritorium opětovně přičlenilo do věcné a místní kompetence obvodního oddělení Uherský Brod, říká Milena Šabatová. Také pozitivně vnímáme, že v případě jakéhokoliv oznámení budou vyjíždět policisté z Brodu, kde je zařazeno více policistů a vykonávají nepřetržitý výkon služby včetně prvosledové hlídky určené pro rychlé a nebezpečné zásahy.