Změna za 26 milionů. Nemocnice vylepšila magnetickou rezonanci
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice
Uherskohradišťská nemocnice se pyšní zmodernizovanou magnetickou rezonancí, která ještě zpřesní diagnostiku a lékařům nabídne podstatně lepší možnosti zobrazování vyšetřovaných oblastí. Proměna špičkového přístroje přišla na bezmála 26 milionů korun. V Uherském Hradišti je jedna ze čtyř magnetických rezonancí v kraji.
Když jsme pracoviště před téměř deseti lety otevírali, šlo o druhé svého druhu ve Zlínském kraji. Ročně provedeme pomocí magnetu více než sedm tisíc vyšetření, obnova technologie byla po takové době provozu a při současném překotném rozvoji technologií už opravdu nezbytná, zdůraznil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice, která podle něj upřednostnila modernizaci před nákupem nového přístroje hned z několika důvodů. Hlavně jsme nemuseli pracoviště na dlouhou dobu zavírat, vše jsme stihli za rekordní tři týdny bez nutnosti stavebních úprav. Svou roli sehrála i ekonomická výhodnost, v ceně modernizace je i osmiletá plná záruka, prozradil ředitel. Obnovu přístroje přežily jen části s dlouhodobou životností. Vyměnili jsme už dožilé nebo morálně zastaralé součásti a nasadili nejmodernější software, který lékařům přináší mnoho nových diagnostických možností. Třeba vyšetří cévní systém bez použití kontrastní látky, popsal výhody Jan Hrdý, obchodně správní náměstek nemocnice.
Uherskohradišťská nemocnice tak podle ředitele opět nabízí diagnostiku na skutečně špičkové úrovni. Provádíme všechny nejnovější sekvence vyšetření, jak je doporučuje odborná radiologická společnost. V praxi oceňujeme především výrazné zkvalitnění obrazu, při snímání vyšetřovaných tkání využijeme velmi jemných řezů o nejmenší síle dvou až tři milimetrů, čímž dokážeme odhalit i velmi malá patologická ložiska, což je významné hlavně při včasné diagnostice nádorových onemocnění, svěřil se Aleš Dujka, primář radiodiagnostického oddělení, jehož součástí je magnetická rezonance.
Ve špitále ji nejčastěji používají pro vyšetření v oboru neurologie, ortopedie, ale i chirurgie nebo cévní chirurgie. Součástí modernizace byly také nové osmnáctikanálové cívky, které pomáhají při ještě detailnějším zobrazení břišních orgánů nebo umožňují se v budoucnu zaměřit na větší rozvoj diagnostiky onemocnění prsu, doplnil primář Dujka.