Změny ve Vlčnově? Ano, ale až po Jízdě králů

Změny ve Vlčnově? Ano, ale až po Jízdě králů
Foto: pri  /  Starosta Vlčnova Jan Pijáček je aktivním účastníkem Jízdy králů
Vlčnov Zprávy 18 / 03 / 2015

Obnovit ulice, postavit parkoviště, vylepšit chodníky? Proč ne, ale až po Jízdě králů. V nadsázce řečeno, „investiční rok“ nezačíná ve Vlčnově 1. lednem, ale pravidelně až na závěr května, po nejsledovanější folklorní slavnosti v zemi. „Je to další vlčnovská tradice,“ usmívá se starosta Jan Pijáček. A vysvětluje: „Nedokážu si představit, a nejsem sám, aby se před tak sledovanou událostí něco nestihlo dokončit. Nemůžeme mít obec rozkopanou.“
V diáři má starosta u roku 2015 poznámku „rok místních komunikací“. Ve Vlčnově se totiž pustí do obnovy hned tří ulic, přičemž dvě akce začnou současně. Něco podobného se tady v polistopadové historii ještě neuskutečnilo. Proměna tak letos čeká Tyršovu, Starohorskou a Kaunicovu ulici, přičemž podél Kaunicovy se opraví i chodníky. Náklady se odhadují na 10 milionů korun, avšak chystaný tendr by měl cenu snížit.  „Vypisujeme veřejnou soutěž s tím, že účastníci mohou nacenit jednu, dvě nebo všechny tři cesty najednout. Jde nám o nejnižší cenu, ale samozřejmě ne na úkor kvality,“ nezastírá Jan Pijáček.
Starosta si uvědomuje, že opravy budou pro obyvatele náročnou zkouškou nervů, v jednom okamžiku se dělníci pustí do práce ve Starohorské a Kaunicově ulici. Všechny tři ulice navíc musí dostat nový povrch do podzimu. „To bezpodmínečně,“ podotkl Jan Pijáček.
V případě Starohorské ulice stojí za zmínku, že komunikace ze žulových kostek, která vede k Vlčnovským búdám, už nebude mít tvar obráceného V, ale U. „Je to kvůli vodě, která z nejstrmější ulice ve Vlčnově dosud stéká do zahrádek a k domům. Mírnou úpravou tvaru už voda poteče přímo dolů,“ vysvětluje Jan Pijáček.
S rekonstrukcí ulic je svázán také vznik nových parkovacích ploch. „I když jsme na vesnici, pociťujeme tady jejich nedostatek. Nejde o centrum, tam je situace dobrá. Chybí nám bodová, záchytná parkoviště, která by měla sloužit i návštěvám, které nemají kde odstavit auto. V minulých měsících vznikla taková plocha u Araveru,“ říká starosta.
Menší odstavná plocha vznikne už brzy v lokalitě Dolní chaloupky, kde čeká na demolici zchátralý dům naproti prodejny potravin. Obec dům odkoupila i s pozemkem, na kterém může vzniknout až šest nových parkovacích míst. „Je to sice menší projekt, ale jsem přesvědčen, že lidem i menší parkoviště pomůže. Dolní chaloupky, to je mikrosvět starého Vlčnova se spoustou dobových domů, před kterými není prostor k zastavení. Historická zástavba je doslova přilepená k silnici,“ poznamenal Jan Pijáček.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist