Znaková řeč pro slyšící batolata urychlí mluvení

Znaková řeč pro slyšící batolata urychlí mluvení
Foto: ceh  /  Znaková řeč dětem výrazně pomáhá.
Uherské Hradiště Zprávy 11 / 11 / 2008

Maminky to znají. Jejich miminko se snaží ručičkama ukázat, co potřebuje, třeba i zažvatle, ale pochopení hned nenajde. Rodinné mateřské centrum Baby Domino Bonifác přichází s novinkou, která komunikační toky výrazně vyladí. S kurzy znakové řeči pro slyšící batolata.
Kojenci a batolata používají gesta zcela přirozeně, chtějí se domluvit. „Děti milují motorické vyjádření, spousta písniček a básniček je provázena gesty až do předškolního věku. Lépe si je pak zapamatují. A stejné je to i se znaky, které se váží k rozvoji řeči, vždyt´ o zážitky se děti chtějí podělit už od nejranějšího věku. Když mají k dispozici znaky, protože verbálními schopnostmi ještě tolik nevládnou, s rodiči se mnohem lépe dorozumí,“ říká Marcela Ondříšková, která kurzy znakování pro slyšící batolata vede.
Zakladatelky programu znakové řeči pro slyšící batolata Baby Sings jsou americké profesorky Linda Acredolo a Susan Goodwyn z kalifornské Davis University. Jejich výzkum už z konce osmdesátých let minulého století prokázal, že znakující děti byly ve třech letech ve verbálním projevu o rok dál než jejich vrstevníci! „Dítě určitě nepřichází o motivaci mluvit, ba naopak. Je to stejné, jako když se naučí lézt, tak jej to neodradí učit se chodit,“ tvrdí Ondříšková. Louskat znakovou řeč je podle ní pro dítě ideální od půl roku. První znak však ratolest ukáže až kolem osmého měsíce. „Klidně ale mohou začít i ve dvou letech, protože stále existují slova, která mají problém vyslovit. Ale samozřejmě platí, čím mladší, tím lepší. Znakování je vhodné i pro děti s opožděným vývojem řeči,“ dodává Ondříšková. 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace