Známka TBK podporuje i řemeslníky ze Slovenska
Foto: ilustr., web / Známka TBK se uděluje také výrobcům medu.
Už je jich 44, avšak toto číslo ještě není zdaleka konečné. Počet držitelů regionální ochranné známky Tradice Bílých Karpat (TBK), která označuje výrobky místního původu, vyrobené výhradně tradičními postupy a z místních surovin, by měl letos významně stoupnout. Alespoň podle Hany Machů, manažerky občanského sdružení TBK.
Tradiční řemesla, dovednosti a služby můžete podpořit i vy, říká Machů. Skutečně? Například tím, že si koupíte výrobek či potravinu z regionu, od místního farmáře či řemeslníka místo ze supermarketu. Kromě krásného, tradičním způsobem vyrobeného předmětu budete mít i jistotu, že výrobek necestoval tisíce kilometrů po světě, než se k vám dostal, je čerstvější a pravděpodobně také kvalitnější. V některých případech můžete dokonce nahlédnout pod pokličku vzniku výrobku. Především ale podpoříte přímo místního výrobce a dáte mu práci - což je velmi důležité. Prosperující zemědělec, zpracovatel či prodejce představuje záruku udržení nebo dokonce rozšíření počtu pracovních míst v regionu. Tento člověk pak může získané peníze utratit opět u jiného místního prodejce, čímž se zajistí prodloužení koloběhu peněz v místě a tím i rozvoj regionu.
Regionální známky začaly od svého vzniku, první známka TBK byla udělena v roce 2007, plnit tři velké role. Významně pomáhají rozvoji regionu v rámci rozvoje cestovního ruchu, podporují zaměstnanost a přispívají k ozdravení místní ekonomiky. Pomáhají také řemeslníkům a živnostníkům ze slovenské strany Bílých Karpat. TBK totiž vznikla jako vůbec první regionální známka v České republice a je zároveň první přeshraniční ochrannou známkou ve střední Evropě, připomněla Hana Machů.
Letos navíc projekt čeká několik zásadních změn, a to díky podpoře z Fondu mikroprojektů v Programu příhraniční spolupráce ČR-SR.
V nové podobě začnou fungovat internetové stránky, s držiteli známek se budeme setkávat na Facebooku. Veřejnost dostane možnost poznat řemeslo zblízka při exkurzích u držitelů známky na obou stranách hranice. Účastníci exkurzí poznají kovářský um, bednářské řemeslo, ochutnají bylinné likéry a destiláty, sušené ovoce, budou obdivovat tkalcovské mistrovství, výrobu z ovčí vlny a zakusí řadu dalších tradičních řemesel. Se stánky s logem Tradice Bílých Karpat se budeme setkávat i na jarmarcích, Dnech Země či městských slavnostech a výrobky by se měly objevit i ve vybraných infocentrech, muzeích či ubytovacích zařízeních, sdělila manažerka Hana Machů.
Regionální známka Tradice Bílých Karpat je pro výrobce především symbolem hrdosti na svůj region a zdejší tradice, dodává Tomáš Kažmierski, který zpracoval analýzu potřeb držitelů známky. Okolo známky jsou seskupeni výrobci, kteří tyto tradice, ať již při výrobě nebo při poskytování služby, chtějí zachovávat. Regionální známka, jako symbol kvality a tradičního způsobu výroby, jim může pomoci při zviditelnění jejich práce i prodeji, zároveň je však i zárukou, že tyto tradiční postupy a řemesla nezmizí.
Držitelé ochranné známky TBK ze Slovácka
Ovoce
Jablečné mošty a sirup z černého bezu - Tradice Bílých Karpat Hostětín
Sušené ovoce - Zdeněk Ševčík, Pitín
Pěstitelská pálenice - Zdeněk Halík, Boršice u Blatnice
Víno jakostní bílé - AgroLip, Lipov
Školkařské výpěstky - Radim Pešek, Bojkovice
Ostatní potraviny
Bylinné čaje z Bílých Karpat - INEX-SDA Bílé Karpaty, Tvarožná Lhota
Bylinná Lopeník, Slovácká slivovice - Likérka Nezdenice
Med - Miroslav Táborský, Bojkovice
Med, medovina - Josef Buzík, Velká nad Veličkou
Med květový, pastovaný, medovicový - Karel Beníček, Bystřice pod Lopeníkem
Biopotraviny z ekofarmy a agroturistika - Horňácká farma, Hrubá Vrbka
Domácí potřeby a jiné předměty
Užitková a dekorativní keramika - Martin Dudek, Komňa
Čajové servisy - Libor Baránek, Bojkovice
Dřevořezby - Petr Kohout, Žítková
Ručně tkané výrobky - Hana Buchtelová, Malá Vrbka
Figurální plastika z kukuřičného šustí - Renata Tomancová, Korytná
Filcované figurky z ovčí vlny - Světlana Jálová, Pitín
Kovářství - Jakub Uhlíř, Suchá Loz
Kraslice - Monika Gorčíková, Bánov