Znárodní poslanci peníze z loterií?

Znárodní poslanci peníze z loterií?
Foto: archiv DDK  /  Budou mít kde žádat? - Nadace Děti-kultura-sport každoročně podporuje folklorní boom na Slovácku milionovými částkami. Teď však hrozí, že nadaci, ale hlavně tisícům krojovaných vezmou poslanci jeden z mála zdrojů, kde vzít peníze například na nové kroje nebo hudební nástroje
Slovácko Zprávy 04 / 04 / 2011

Poslanecký rozpočtový výbor čeká tento týden nelehký úkol. Musí se vypořádat hned s několika návrhy novely loterijního zákona, k nimž se na poslední chvíli přidalo množství rozporuplných pozměňovacích návrhů. Některé z nich navíc počítají s tím, že stát doslova znárodní peníze, které loterijní společnosti poukazují na veřejně prospěšné účely. Do sněmovny tak budou opět vzhlížet představitelé stovek dobročinných organizací z našeho regionu, pro které jsou tyto finanční prostředky často jediným zdrojem peněz pro jejich kulturní, sportovní nebo charitativní aktivity.
„Schválení takové novely by nám velmi vadilo. V našem případě není kde jinde žádat. Museli bychom se spolehnout na to, co je schopna hradit zdravotní pojišťovna, a toho je minimum,“ podělila se o své obavy Miriam Sýkorová z Kunovic, jejíž syn Jiří je trvale upoutaný na invalidní vozík. Ten si mohl dovolit jen díky podpoře z Nadace Děti-kultura-sport, jejímž hlavním přispěvatelem je právě loterijní společnost SYNOT TIP.
Obdobně se na situaci dívají také lidé z kulturní sféry. „Pokud bude novela přijata, nejen my, ale stovky jiných by ve Zlínském kraji přišly o podporu. Státu by pak mohly poděkovat především malé folklorní soubory, které na granty z ministerstva nemohou vůbec dosáhnout,“ uvedl Libor Habarta z občanského sdružení Kunovjan.
Do zorného pole se tak kromě vlastních novel dostal také pozměňovací návrh poslanců TOP 09, kteří chtějí, aby loterijní firmy odváděly celou část výtěžku do státního rozpočtu, případně do obecních pokladen. „Byla to právě společnost SYNOT TIP, která prostřednictvím asociace SPELOS začala prosazovat, aby část výtěžku z loterií putovala přímo do obecních pokladen. Ale odvést do veřejných rozpočtů všechny tyto finanční prostředky znamená, že úplně zkolabuje podpora stovek jednotlivců i organizací,“ upozornil Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT. Navíc peníze, které se takto jednou stanou součástí státního rozpočtu, nebudou účelově vázány. Je tak možné, že by se na skutečně potřebné ani ve finále nedostalo, protože by peníze spláchl jiný, možná kontroverzní investiční záměr státu nebo prázdná státní kasa. Spolkům i postiženým by tak zůstaly jen oči pro pláč. Na nejrůznější nadace, regionálně i celorepublikově působící kulturní, charitativní a zdravotnické instituce, ale také nemocnice by se tak nedostalo už vůbec. Jen společnost SYNOT TIP by tak byla zákonem odříznuta od podpory takových institucí, jako je například Národní divadlo, Národní galerie, nemocnice v kraji apod.
„Uvědomuji si, že směrování výtěžku z loterií do veřejných rozpočtů může omezit dobročinnou aktivitu Nadace Děti-kultura-sport, ale i jiných nadací, které pomáhají našemu regionu,“ přiznal Petr Gazdík, poslanec a předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů. A proč tedy poslanci TOP 09 prosazují znárodnění loterijních peněz? „Na to jsem malý pán. Je to věc koaličních dohod,“ odvolal se do „vyšších kruhů“ Gazdík, podle kterého bude koalice ještě o jednotlivých návrzích jednat.
Avšak ministerský pozměňovací návrh není jediný, který chce sáhnout na „peníze na dobro“. Například Věci veřejné přišly s návrhem, kdy chtějí polovinu těchto financí dát jen a pouze na podporu sportu. Nikoliv však napřímo, ale prostřednictvím ministerstva školství. „Podpora sportovní činnosti by znamenala, že v jiných oblastech budou tyto prostředky zásadně chybět. Jak to chtějí navrhovatelé vysvětlit například významným nadacím, zdravotním ústavům, dětským domovům nebo handicapovaným, jsem opravdu zvědavý,“ kroutil nad návrhem hlavou Ivo Valenta.
Novým návrhům však netleskají ani sami sportovci. „Z pozice předsedy okresního fotbalového svazu musím říct, že oddíly ve velké míře využívají grantů od Nadace Děti-kultura-sport. Nejen v našem regionu je nadace štědrá při podpoře všech zájmových činností. Současný systém je podle mě velmi dobře nastaven a funguje. V nově předložené novele zákona se nikde nepíše, kam by peníze šly. Podle mne by nebyly pod kontrolou a věřím, že na sport by se už vůbec nedostalo,“ uvedl šéf okresních fotbalistů František Miko. „Rozhodně preferujeme zachování současného modelu odvodu výtěžku na veřejně prospěšné účely v jednotné výši 20 %,“ dodal Antonín Blažek, předseda okresního výkonného výboru ČSTV. Fakt, že v případě číselných loterií, které jsou hlavním „artiklem“ společnosti Sazka, majoritně vlastněné ČSTV, pozměňovací návrh dokonce počítá se zvýšením odvodu na veřejně prospěšné účely ze současných 20 na 50 %, zatím komentovat nechtěl. „Je to pro mě novinka. Každopádně by taková výše byla doslova zničující,“ dodal František Grebeníček, tajemník okresního ČSTV.
Možným řešením současné situace jsou připravené návrhy poslanců za ODS Michala Doktora a Pavla Svobody. „Jsou širokým řešením problematiky loterií a jdou vstříc jak požadavkům obcí, které budou při zachování současného modelu příjemci části výtěžku z loterií, tak posílení regulace na území měst a obcí,“ konstatoval Petr Vrzáň, odborník na loterie a výkonný ředitel loterijní asociace SPELOS.
?Verdikt rozpočtového výboru by měl padnout už tuto středu. Pak vše putuje opět před poslance, kteří rozhodnou o dalším osudu s napětím očekávané novely loterijního zákona.

ANKETA
Co si myslíte o nápadu převést výtěžek z loterií do veřejných rozpočtů?

Jan Pijáček, starosta Vlčnova
V obecné rovině to může být pro obce další příjem, ale nejsem si jistý, zda by pak dosáhly na potřebné finance různé spolky a organizace, které tyto peníze čerpaly doposud. Určitě vnímám, že pro řadu potřebných organizací i jednotlivců to teď bude znamenat nejistotu, zda budou mít na svoji činnosti i nadále.

Patrik Kunčar, starosta Uh. Brodu
Na jednu stranu by bylo dobře, kdyby v těchto věcech už bylo jasno, ovšem nejsem si jistý, zda by ty peníze neskončily někde v propadlišti na ministerstvu. Pokud by to šlo skutečně obcím, ještě by snad šlo kočírovat, aby finance šly potřebným, ale ani tak si nejsem jistý, zda by peníze získal takový počet žadatelů jako doposud. Města regionu tím ovšem utrpí. Nadace totiž určitě rozdělila více peněz, než se třeba obcím daří vybrat na poplatcích.

Josef Bazala, starosta St. Města
Osobně si myslím, že k přijetí novely nebude politická vůle. Návrhů na řešení už tady bylo nepočítaně, ale žádný neprošel. Ponechal bych tedy situaci beze změn, než začne platit vůbec nějaký zákon. Asi by bylo vhodné, aby určitá část nadačních prostředků zůstala zachována.

Květoslav Tichavský, starosta Uh. Hradiště
Podřídíme se zákonným normám. Když to přijde, budeme muset upravit vyhlášky a nařízení. Muselo by se spočítat, co je pro nás výhodnější. Nadace nám ale dlouhodobě pomáhá a je možné, že bychom přišli o významné finanční prostředky. Dnes to ale ještě nelze říct přesně, chybí mi podrobné propočty a analýzy.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace