Zničí DPH malé obce?

Zničí DPH malé obce?
Slovácko Zprávy 10 / 04 / 2009

Vesnice se těšily na evropské dotace, teď se jich doslova děsí

Tak to je pořádná rána! Malé obce do pěti set obyvatel mají zpětně vracet část peněz, které získaly z evropských fondů jako dotaci. Nejedná se přitom o malé částky. Ve hře jsou miliony korun, a ty malé obce nemají. Na vině je přitom úřednický šiml z Evropského parlamentu, který zavinil, že anglická a francouzská verze podmínek pro udělování dotací byla odlišná, a ujednocení je pro obce nyní výrazně nevýhodnější.
„O udělování dotací na letošní rok se rozhodovalo již na konci toho minulého a nikde nebyla ani zmínka o tom, že DPH ponese příjemce dotace. Připravili jsme proto projekty, s ohledem na náš rozpočet, a těšili se na to, jak obec budeme renovovat. Náhlá změna podmínek není férová a znamenala by pro nás obrovský problém,“ přiznala bez obalu starostka Blatničky Jarmila Hrušková, která je přesvědčena o tom, že by na nečekanou změnu měl reagovat stát a malým obcím pomoci ze svého rozpočtu.
Obdobně vidí situaci i starosta Zlámance Jiří Chmela, který si zhluboka oddechl, že obě dotace v celkové výši devět milionů korun nejenže jeho obec dostala, ale také proinvestovala již v minulém roce. „Pokud bychom teď z toho měli platit devatenáctiprocentní DPH, tak by to pro nás bylo naprosto neúnosné. Vždyť bychom museli vracet částku, která znamená náš celoroční rozpočet,“ vysvětlil Chmela, který se zároveň obává o společný projekt s dalšími dvěma obcemi, jež je má napojit na veřejný vodovod.
„Jsme v tom zapojeny tři obce, přičemž ani jedna nemá pět set obyvatel. Pokud bychom dotaci dostali a pak měli vracet devatenáct procent ve formě DPH, tak je to pro nás pro všechny naprosto nereálné a zavání to diskriminací malých vesnic,“ tvrdí Chmela.
Ještě radikálněji se k novince vyjádřil starosta Vápenice Josef Kubáník. „Nedávno jsme si nechali zpracovat projekt na jednu budovu, kterou obec odkoupila před lety od pohraničníků, a při žádosti o získání dotace jsme neuspěli. Musím říci, že naštěstí. Když si totiž vezmete, že projekt byl udělán na dvanáct milionů korun, minimálně deseti procenty by se na něm podílela obec, která by měla vzápětí zaplatit ještě dalších devatenáct procent, tak bychom do toho rozhodně nemohli jít. Vždyť náš roční rozpočet jsou sotva dva miliony korun. Jestliže budou obcím nabízeny dotace v takové podobě jako nyní, tak to musím považovat za podfuk, protože ani jedna z malých obcí si nebude moci dovolit do podobných projektů jít.“
Tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček vysvětluje, že problém nevznikl na straně ministerstva: „Problém vznikl v Evropském parlamentu poté, co některé francouzsky mluvící země vznesly námitku, že jejich znění nařízení umožňuje uznat DPH pouze v případech, kdy daň uhradí příjemce dotace. A to je případ i České republiky.“ Na dotaz, zda je tedy ministerstvo obcím schopno a ochotno pomoci, ovšem zatím nemohl podat uspokojivou odpověď.
Starostům obcí vadí nejen to, že se podmínky mění až v průběhu poskytování dotací, ale upozorňují také na to, že změna přišla v době, kdy má většina, a to i mnohem větších obcí, hluboko do kapsy. Potvrzuje to i starosta Suché Loze Petr Gazdík: „Starostům malých obcí se vůbec nedivím, že za těchto podmínek o dotace nestojí. Vždyť ani já momentálně nemám skoro ani na výplaty, a co teprve v těch malých obcích, z čeho by to spláceli?“
Starostům, kteří by si přitom DPH normálně zaúčtovali, nyní hrozí, že by mohli být obviněni z porušení rozpočtové kázně a v krajním případě by mohli skončit i ve vězení.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace