Ztracená kola poslouží školákům v Gambii, většinu nálezů jinak radnice likviduje
Foto: www.kolaproafriku.cz / Kola ze ztrát a nálezů poslouží dětem v Gambie při cestě do školy.
Jízdní kola zapomenutá nebo odložená v ulicích Uherského Hradiště poslouží dětem v Africe. Radnice je jako tradičně věnuje společnosti Kola pro Afriku, která organizuje převoz bicyklů do Gambie, kde dětem usnadní cestu do školy. Často totiž chodí denně i deset kilometrů pěšky…
„Nevyzvednutá kola z městských ztrát a nálezů darujeme společnosti Kola pro Afriku od roku 2012. Africkým dětem město věnovalo už 165 kol, které si v Gambii převzali zástupci místních škol,“ informoval Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.
Bicykly, povalující se delší dobu v ulicích města, končí ve ztrátách a nálezech, stejně jako třeba koloběžky, hodinky, šperky, peněženky nebo klíče. Když se v zákonné lhůtě tří let nepřihlásí jejich majitel, radnice rozhodne o jejich osudu. Letos vypršela lhůta pro úschovu u 27 jízdních kol. A tak skončí v kontejneru směr Gambie.
Ze ztrát a nálezů na městském úřadě si lidé nevyzvednou ani třetinu věcí, loni se přihlásili majitelé pouze 81 z 279 nalezených „pokladů“. O rok dříve 88 z 240. Letos agenda zatím hlásí 84 přírůstků, většinou klíčů a peněženek. „Nejčastěji lidé ztrácejí věci, které běžně nosí u sebe. Mobilní telefony, doklady, platební karty, klíče, klíče od auta, kabelky, peněženky nebo součásti oblečení,“ prozradil Pášma. Nálezy je možné odevzdat na radnici, mimo pracovní dobu na služebně městské policie. „Každý nález zaevidujeme a jeho fotografii umístíme na web města, k vidění jsou rovněž na digitálních panelech před městským úřadem nebo v jeho přízemí,“ doplnil mluvčí.
Po třech letech se nálezy stávají majetkem města a většina končí v likvidaci. Jízdní kola míří do Afriky, finanční prostředky do městské pokladny a třeba mobilní telefony společnosti, která za každý daruje 10 korun na dobročinnost.