„Zuška“ otevřela brány, po třech letech
Foto: Jan Pášma / Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha s novým ředitelem ZUŠ Jiřím Pospíchalem symbolicky odemkli budovu houslovým klíčem.
Základní umělecká škola v Uherském Hradišti odstartovala v pondělí 17. září novou kapitolu bohaté historie, budovou z roku 1890 opět zazní tóny klavíru, kytary nebo houslí… Do školy se totiž vrací žáci, kteří strávili 42 měsíců v azylu. Jejich třídy loni v květnu obsadili dělníci, kteří je proměnili k nepoznání.
Je to splněný sen, vždyť o opravu mateřské budovy škola poprvé usilovala už v roce 1997. I když to trvalo devatenáct let, tak výsledek stojí za to, svěřil se Jiří Pospíchal, nový ředitel školy, kterou navštěvuje na 1 700 žáků, což z ní dělá největší vzdělávací ústav ve Zlínském kraji.
Třebaže na jiných školách už mají za sebou 14 dní polykání učiva, na zušce začínají až dnes. Termín dokončení byl přitom 15. srpna... Zdržení mají na svědomí dokončovací práce, odstraňování závad, stěhování a instalace zařízení. Aktuálně je budova zkolaudovaná, probíhá její úklid a celkové zprovoznění, reagoval Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
Škola byla léta v žalostném stavu, padající omítka, popraskané zdi, havarijní elektroinstalace, sociální zařízení a děravé pavlače, které dávaly na frak bezpečnosti i hygienickým normám, byly jen špičkou ledovce… A tak není divu, že dělníci de facto ponechali pouze obvodové zdivo. Po demolici dvorních staveb, pavlačí a dalších nevhodných novodobých konstrukcí se firma postarala o statickou stabilizaci a zpevnění budovy, stropů, stěn, sanaci vlhkosti a úpravu sklepních prostor, odkrývá rozsah prací starosta. Restaurátoři se postarali o pámátkově hodnotné části budovy jako fasádu, schodiště a dřevěné konstrukce dveří. Škola má novou střechu, včetně krovu, příčky, stropy, podlahy, omítky i veškeré instalace. Její nové vnitřní uspořádání je pak odrazem potřeb a požadavků kantorů i žáků. Jednotlivé učebny jsou tak připraveny pro výuku konkrétních nástrojů, včetně řešení speciální prostorové akustiky. Novinkou je venkovní atrium pro letní produkce, prozradil Blaha.
Do zrekonstruované budovy se vrátí všechny hudební obory a taneční obory. Literárně dramatický a výtvarný obor zůstávají v budově bývalé okresní vojenské správy.
Za proměnu radnice zaplatila 60,8 milionu korun, ze Zlínského kraje, který je zřizovatelem školy, přišla jen osmimilionová injekce.
